Ippon padel po 20 sekundah

Avtor:
Datum: 30. 03. 1999
Slovenski judoisti in judoistke so se vrnili s predzadnje tekme za svetovni pokal v Rimu

RIM, 30. – V glavnem mestu Italije je bilo dvodnevno tekmovanje za svetovni pokal v judu. To tekmovanje je bilo tudi zadnja priložnost za slovenske reprezentante, da si zagotovijo pravico nastopa na svetovnem prvenstvu v Birminghamu. Letošnje prvenstvo bo za vse udeležence še posebej pomembno, saj si bo prvih sedem v vsaki kategoriji zagotovilo nastop na olimpijskih igrah v Sydneyu.

V Rim je odpotovala skoraj popolna slovenska zasedba. V ženskem delu je manjkala le Kristina Dečman , ki po poškodbi še ni nared za tako močno tekmovanje, pri moških pa sta manjkala Aleš Vrbančič in Sandi Soršak.

Na blazino so najprej stopile tekmovalke v nižjih kategorijah in tekmovalci v višjih kategorijah. Janja Lamut (do 48 kg) je namreč v prvih treh bojih suvereno z ipponi opravila s tekmicami iz Kitajske, Poljske in Madžarske in se tako uvrstila v polfinale. Tam jo je čakala večkratna svetovna in olimpijska prvakinja Kubanka Savonova, ki v letošnjem letu še ni izgubila borbe. Tudi tokrat izkušena Kubanka ni dovolila presenečenja in Janji je preostal še boj za tretje mesto v popoldanskih urah. Druga naša predstavnica Petra Nareks (do 52 kg), tokrat ni bila tako uspešna, saj je izgubila oba dvoboja – najprej proti Italijanki, v repesažu pa še proti Portugalki. V moški konkurenci je bil tokrat najuspešnejši Damjan Petek (do 100 kg), ki se je prav tako kot Lamutova po dveh zmagah in enem porazu prebil do končnega boja za bronasto kolajno. Ostali reprezentanti Kirbiš, Ferjan in Brod so izpadli v prvem kolu.

V boj za tretje mesto je najprej povsem sproščeno stopila Lamutova. Normo za SP si je že zagotovila, zato je to borbo začela brez psihološkega pritiska. Janja se je odlično osredotočila in boj dobila po pičlih 20 sekundah, ko je z učinkovitim ipponom premagala mnogo izkušenejšo in 10 let starejšo damo evropskega in svetovnega juda italijanko Giorgino Zanette. Tako je Janja dosegla že drugi bron na letošnjih tekmovanjih za svetovni pokal. Manj sreče je imel Petek, saj ga je po enakovrednem boju premagal Estonec Padar.

Drugi dan je bil za slovensko reprezentanco manj uspešen. Edini uvrstitvi sta dosegli tekmovalki v kategoriji do 63 kg Raša Sraka , ki še tri dni pred tekmo ni vedela ali bo zaradi poškodbe sploh lahko nastopila, in Urška žolnir . Raša je bila v prvem kolu prosta, v drugem je premagala Italijanko Sorrentino, potem pa je dvakrat izgubila proti Japonki in Portugalki in na koncu osvojila deveto mesto. Solidno deveto mesto je osvojila tudi Urška. Maja Frece in Regina Jernejc (obe do 70 kg) sta ostali brez uvrstitve, prav tako pa tudi preostala reprezentanta v moški konkurenci Vid Skerbiš (do 90 kg) in Peter Bevc (do 81 kg).

Naslednji teden bo v Hertogenboschu na Nizozemskem še zadnja tekma za svetovni pokal, ki pa se je naši reprezentanti zaradi pomanjkanja finančnih sredstev verjetno ne bodo udeležili. Od niih so si nastop na SP zagotovili Lamutova, Nareksova, Sraka, Frecetova, Vrbančič in Petek.