Odmevni doseŽki naših judoistk - Uspeh vraŽjih Slovenk

Avtor: Miha žimnovec
Datum: 04. 02. 2002
Sofija - Največja judoistična tekmovanja bi morala biti vedno v glavnem mestu Bolgarije, saj v zadnjem obdobju slovenski tekmovalci in predvsem tekmovalke najodmevnejše uspehe žanjejo prav v Sofiji. Nič drugače ni bilo na letošnjem turnirju za svetovni pokal A, na katerem so naše judoistke osvojile kar pet kolajn.
Z najžlahtnejšo se je domov vrnila Regina Jernejc, ki si je v kategoriji do 63 kilogramov izbojevala srebrno odličje. Dvaindvajsetletna Celjanka, ki se je sploh prvič doslej med elitno družbo uvrstila v zaključni dvoboj, je po vrsti premagala Danko Berg (10:0), Portugalko Fonseco (10:0) in Francozinjo Gobert (10:0), v velikem finalu pa z ipponom klonila pred Japonko Tokuhiso.
Izjemen podvig judoistke Sankakuja so dopolnile tretjeuvrščene Maja Oblak (do 57kg), Urška žolnir (do 63kg), Raša Sraka (do 70kg) in Kristina Dečman (do 78kg), ki so na ta način znova potrdile svojo veliko nadarjenost. "Bronasta kolajna je sicer lep uspeh, a nekako se ne morem znebiti občutka, da bi bilo lahko tudi bolje. Po zmagi nad Poljakinjo Dadcijevo, ki sem se jo sicer pred začetkom turnirja najbolj bala, sem prvič na uradnem tekmovanju premagala tudi Japonko (Nakagavo), nato pa v podaljšku po zlati točki morala priznati premoč Kanadčanki Chrisholm. Smola pač," je dejala Sraka, ki je bila po drugi strani vesela dobrega štarta v sezono, katere vrhunec bo člansko evropsko prvenstvo v Mariboru (med 16. in 19.majem). Bežigrajčanka se pač zaveda, da še ni v najboljši formi, povrhu se ji še pozna utrujenost z reprezentančnih priprav v Mittersilu prejšnji konec tedna.
Prijetno je presenetila še ne 19-letna Maja Oblak (Bežigrad), ki si je po zmagah nad Jugoslovanko živkovičevo (10:0), Bolgarko Pacevo (10:0),Francozinjo Nourisen (10:0) in Portugalko Cavalerijevo (5:0) ter porazu z Grkinjo Bolkovalo (0:10) priborila prvo kolajno na turnirju za svetovni pokal, odlično pa sta nastopili tudi žolnirjeva (Sankaku) in Dečmanova (Bežigrad). Celjanka je bila boljša od Grkinje Tambasijeve (10:0), žpanke Garcie (10:0), Francozinje Pasquette (10:0) in Portugalke Fonsece (5:0), edini poraz pa je doživela z Japonko Tokuhiso (0:10), Ljubljančanka pa je ugnala Poljakinjo Bialkowsko (3:0), Francozinjo Carlier (10:0), Kanadčanko Cotton (7:0) in klonila pred Portugalko Rodriges (0:5).
Izkazali sta se tudi Petra Nareks (do52kg) s 5.mestom in Nives Perc (do48kg), ki je bila deveta, v moški konkurenci pa si od naših pohvale zaslužita le devetouvrščena Slobodan Matarugič (do60kg) in Aljaž Rogelj (nad100kg).