Po 33 letih kolajna Sloveniji

Avtor: Zmago Gomzi
Datum: 17. 05. 2002

Naslove evropskega prvaka so včeraj osvojili Francoz Yacine Douma (do 60 kg), Madžar Mikloš Ungvari (do 66 kg), Francozinja Frederice Jossinet (do 48 kg), Britanka Georgina Fingleton (do 52 kg), v absolutni kategoriji pa Nizozemec Dennis Van Der Geest in Nemka Katja Gerber.
Pot mlade Celjanke do odličja ni bila lahka. Nareksova je bila v prvem krogu prosta, v drugem je v drugi minuti s tehniko meta ippon premagala lansko evropsko mladinsko prvakinjo Ukrajinko Tatjano Lužnikovo. Sledila je borba z Nemko Ulrike Kaiser. Tekmica je bila zelo žilava, toda Nareksova je ob bučnem navijanju gledalcev, med katerimi je bila tudi večja skupina Celjanoc, v tretji minuti povedla s 7:0 in prednost z modro taktiko obdržala do konca borbe in se uvrstila v polfinale. Tam je bila njena tekmica žpanka Ana Carrascosa, izkušena tekmovalka, ki je to tudi dokazala na blazini. V začetku druge minute ji je uspela tehnika meta za oceno ippon in uvrstila se je v finale.
Tudi Nives Perc (na levi) je bila sinoči blizu kolajne

Kljub porazu naša judoistka ni bila preveč razočarana, saj jo je čakala še borba za tretje mesto, v kateri je po pičlih 38 sekundah premagala Italijanko in se znašla na ramenih reprezentančnih kolegic in trenerja Marjana Fabjana. "Izjemno sem vesela tretjega mesta. Nisem ga pričakovala, toda po napornih borbah sem si ga zaslužila. Zanj so zaslužni poleg trenerja Fabjana tudi judoisti in judoistke, ki so mi pomagali pri vsakodnevnih treningih kot sparingi. Ne dojamem tega, kar se je malo prej zgodilo," je po podvigu povedala presrečna Petra Nareks.
Velik uspeh je dosegla tudi osemnajstletna članica JK Sankako Nives Perc v kategoriji do 48 kg, ki je osvojila peto mesto. Za bronasto odličje ji je zmanjkalo kanček sreče, a je s petim mestom in dobrimi nastopi dokazala, da je pred njo še obetavna športna prihodnost. Perčeva je v uvodnem dvoboju izgubila s Francozinjo Frederico Jossinet, a ker se je slednja pozneje uvrstila v polfinale, je naša judoistka nastopila v repasažu. V prvem dvoboju je premagala Ljudmilo Lužnikovo iz Ukrajine, v drugem krogu pa še Belgijko Ann Simons, potem ko je slednja vodila po točkah do zadnje sekunde, hip pred koncem borbe pa jo je naša tekmovalka presenetila z zmagovitim metom. V boju za bronasto odličje Perčeva ni imela več moči za še eno presenečenje in je doživela poraz od izkušene Italijanke Giuseppine Macri ter tako osvojila peto mesto.
"Zelo sem vesel bronastega odličja Petre Nareks, a tudi Nives Perc se je junaško borila. Začetek prvenstva je izjemno spodbuden, toda v nadaljevanju bomo morda priredili še kakšno presenečenje. V ognju imamo namreč še nekaj želez, ne smemo pa pozabiti še na nedeljsko ekipno tekmo, kjer lahko prav tako posežemo po visoki uvrstitvi," je po včerajšnjem velikem uspehu slovenskega juda dejal selektor in trener ženske vrste Marjan Fabjan.
Sašo Kirbiš (do 60 kg), Aleš Vrbančič (do 66 kg) in Lucija Polauder (absolutna kategorija) niso bili tako uspešni, kot Nareksova in Perčeva. Vsi trije so izgubili uvodne dvoboje. Kirbiša je v začetku tretje minute z metom tehnike ippon premagal evropski prvak Azerbajdžanec Elčin Ismaylov. "Malo me je dajala trema, saj sem meril moči z velikim favoritom, pa tudi nastop pred domačim občinstvom je naredil svoje," se je po dvoboju pridušal judoist mariborskega železničarja. Nič bolje se ni godilo Vrbančiču. Njegov tekmec je bil Slovak Jozef Krnac. V boju izkušenosti (Vrbančič) in mladosti (Krnac) je bil prepričljivo boljši slovaški judoist, tudi tretji z lanskega evropskega prvenstva v Parizu, ki je Ljutomerčana ob koncu prve minute ujel v končni prijem in sodnik je po petindvajsetih sekundah dvoboj odločil v prid Slovaka. Polauderjeva je naletela na domala nepremagljivo oviro. Na drugi strani tatamija je stala dvajset kilogramov težja Italijanka Barbara Andolina. Ta je premoč v teži že v prvi minuti zlahka pretvorila v zmago.
Vsi trije naši poraženci so po še enkrat stopili na blazine v repasažu, medtem ko so se zmagovalci nad njimi uvrstili v polfinale. Toda nobenemu izmed njih popravni izpit ni uspel. Za Kirbiša je bil že v uvodni minuti usoden Nemec Oliver Gussenberg, za Polauderjevo Portugalka Catarina Rodrigues, za Vrbančiča pa žved Gabriel Bengtsston. "Zamudil sem priložnost za zmago, kajti dvoboj sem začel odločno in si priboril minimalno točkovno prednost. žal pa sem v tretji minuti za hipec 'zaspal' in tekmec me je ujel v končni prijem," je bil po dvoboju razočaran Vrbančič.