Sraka z ljubljansko trmo

Avtor: BORIVOJ FERž
Datum: 20. 05. 2002
[IMG1]
MARIBOR, 20. - Sobota je bila ponovno vesel dan za slovenske ljubitelje juda na 51. evropskem prvenstvu v Mariboru, ki so znova dodobra napolnili dvorano Tabor. Tako kot prvi dan posamičnih borb, je tudi zadnji dan med posameznicami zablestela slovenska ženska vrsta. Raša Sraka je v kategoriji do 70 kg osvojila drugo bronasto kolajno na prvenstvu in tako dosegla zgodovinski uspeh slovenskega ženskega juda.

Ob njenem nastopu je bila dvorana na nogah, saj so gledalci slutili še en odmeven rezultat. Raša je v prvem krogu po dokaj izenačenem boju s tehniko in taktiko premagala Angležinjo Samantho Lowe, v drugem pa z napadalno tehniko Avstrijko Silvio Schlagnit Weitovo. Nato je sledil nastop proti veliki nasprotnici Edith Boschevi, ki je našo tekmovalko "ujela" na trhlih nogah in že po 15 sekundah zmagala z iponom. Raša je bila izločena iz boja za zlato, a kolajna še ni bila izgubljena. S pravo ljubljansko trmo se je v repasažu lotila Belgijke Catherine Jacquesove, jo po odlični borbi premagala in osvojila bronasto kolajno.

"Dan se ni pričel najbolj srečno, ker sem morala že zelo zgodaj na tatami. Vedela sem, da moram uspeti, saj nasprotnico dobro poznam. Lotila sem se je z malo trme in veliko borbenosti, kar se mi je na koncu obrestovalo. Svojega uspeha sem zelo vesela in upam, da to ni moje zadnje dejanje," je s solzami sreče po srditem boju povedala naša druga bronasta kolajna Raša Sraka.

Kristina Dečman iz Ljubljane je dobro pričela svoj nastop v kategoriji do 78 kg, ko je v prvem krogu s končnim prijemom premagala žpanko Henar Parro, nato pa klonila proti Joanni Menen (Velika Britanija). V repasažu ni imela veliko možnosti proti Poljakinji Barbari Wojcicki in tekmovanje sklenila na devetem mestu. Tretja naša predstavnica Lucija Palauder iz Celja je bila v kategoriji nad 78 kg v prvem krogu prosta, nato pa proti 30 kilogramov težji Nizozemki Francoise Harteveldovi ni imela veliko možnosti. V repasažu je premagala Maro Kovačević (Jugoslavija), v boju za peto mesto pa po nerazumljivih odločitvah sodnikov izgubila proti veliko težji Turkinji Zehri Belkis Kayi in osvojila solidno sedmo mesto. V tej kategoriji je zlato kolajno osvojila Katja Gerber (Nemčija), ki je tako potrdila naslov prvakinje iz leta 2001 v Parizu.

Zadnji dan posamičnega dela prvenstva je izmed Slovencev med moškimi nastopil le Damjan Petek (Impol), ki se je v kategoriji do 100 kg odlično boril. že v prvem krogu je moral priznati premoč Estonca Martina Padarja, ki je na koncu osvojil srebrno kolajno. Damjan je nato v dveh krogih repasaža dvakrat zmagal z iponom, ko je najprej izločil žpanca Ivana Vego in nato Nemca Michaela Juracka ter na koncu osvojil sedmo mesto med 25 judoisti.

Edina kategorija brez naših tekmovalcev je bila nad 100 kg, kjer je slavil Rus Tamerlan Tmenov, ki je več kot zanesljivo v finalu premagal Portugalca Pedra Soareza in tako ubranil zlato iz Pariza.

Evropski prvaki za leto 2002 - moški, do 60 kg: Yacine Douma (Francija), do 66 kg: Miklos Ungvari (Madžarska), do 73 kg: Anatoly Laryukov (Belorusija), do 81 kg : Irakli Uznadze (Turčija), do 90 kg: Valentin Grekov (Ukrajina), do 100 kg: Elco Van der Geest (Nizozemska), nad 100 kg: Tamerlan Tmenov (Rusija), absolutna: Dennis Van der Geest (Nizozemska); ženske, do 48 kg: Frederique Jossinet (Francija),... 5. Nives Pers (Slovenija), do 52 kg: Georgina Singleton (Vel. Britanija)... 3. Petra Nareks (Slovenija), do 57 kg: Cinzia Cavazzuti (Italija), do 63 kg: Licie Debosse (Francija)... 5. Urška žolnir (Slovenija), do 70 kg: Adriana Dadci (Poljska),... 3. Raša Sraka (Slovenija), do 78 kg: Celine Lebrun (Francija), nad 78 kg: Sandra Koeppen (Nemčija), absolutna: Katja Gerber (Nemčija).

Raša Sraka je v boju za bron premagala Belgijko Catherine Jacques in se nato odličja veselila skupaj s trenerjem. (Foto: Igor Napast)