Čudne odločitve veljakov

Avtor: BORIVOJ FERž
Datum: 21. 05. 2002
Potem ko so slovenske judoistke z uspehi prekosile same sebe in poleg bronastih kolajn osvojile še tri peta in eno sedmo mesto, so fantje razočarali - z izjemo Damjana Petka , ki je v hudi konkurenci do 100 kilogramov osvojil sedmo mesto. Naši fantje v ekipni konkurenci niso imeli večjih možnosti in so končali na devetem mestu, dekleta pa bi lahko (z nekoliko več športne sreče) osvojila vsaj srebro. V ekipni konkurenci so proti Veliki Britaniji v boju za uvrstitev v finale že vodila s 3:2, a so nato tesno klonila s 3:4.

Mariborsko tekmovanje je pokazalo, da Francozinje ostajajo na vrhu, bolj pa so razočarali njihovi fantje, ki so jih nekateri poznavalci juda poleg Nizozemcev, Rusov ali Ukrajincev že videli na zmagovalni stopnici. Zato pa sta presenetili Belorusija in Gruzija, ki sta se okitili z zlatom in srebrom. Največje razočaranje so Belgijke, ki so na lanskem evropskem prvenstvu v Parizu od šestih kolajn osvojile kar tri zlate, v Mariboru pa osvojile le bron v kategoriji do 63 kg.

Največje razočaranje na 51. EP so bili številčni sodniki, med katerimi so bili tudi takšni, ki so bili zaradi svojega neznanja ali neupoštevanja pravil izločeni že prvi dan tekmovanja. Pa tudi sicer je bilo opaziti, da želijo na tatamijih biti "glavni", tekmovalci pa naj bi bili na blazinah le zaradi njih in ne obratno. Iz prejšnjih prvenstev so spremenili kriterij sojenja in "poostrili" sojenje domačim tekmovalcem. To na minulih tovrstnih prvenstvih ni bilo običajno in so te vedno privilegirali.

Veljaki evropske judo zveze so si prvenstvo prilagodili, prvič niso dovolili novinarskih konferenc po finalnih nastopih s tekmovalci in tekmovalkami. Tudi protokol ob razglasitvi zmagovalcev so morali opraviti na koncu vsakodnevnih tekmovanj tako, da so zmagovalci na stopničkah prejemali kolajne pred skoraj prazno dvorano, čeprav se je gledalcev ob vsakodnevnih nastopih zbralo okoli 3000 (v štirih dneh okoli 10.000).

Kakorkoli že, 51. evropsko prvenstvo, prvič združeno s posamično in ekipno konkurenco, na osnovi naštetih pripomb ne bo pripomoglo k večji promociji juda. Razveseljivo pa je dejstvo, da se je močno razširil seznam kandidatov za naslove prvakov.