Slovenskim judoistkam štiri kolajne v Bolgariji

Avtor: Miha žimnovec
Datum: 03. 02. 2003
Sofija po našem okusu

Sofija - Marjan Fabjan, selektor slovenske ženske judoistične reprezentance, je bil upravičeno samozavesten pred odhodom na drugo letošnje tekmovanje za svetovni pokal A, saj so naše tekmovalke minuli vikend v bolgarski metropoli skupaj osvojile štiri kolajne. Optimizem je pač črpal iz zdajšnje vrhunske pripravljenosti slovenskih judoistk in dejstva, da je bila Sofija v zadnjih letih vedno srečen kraj za naše reprezentantke.

Kot prva se je na zmagovalni oder že v soboto povzpela Nives Perc (do 48 kg), ki se je po zmagah nad Britanko Robertsonovo in Japonko Takaro uvrstila v polfinale, v katerem pa je morala priznati premoč žpanki Arenasovi. Vendar pa nadarjene judoistke celjskega Sankakuja, ki si je na lanskem članskem evropskem prvenstvu v Mariboru priborila 5. mesto, ta poraz ni vrgel iz tira, saj je v dvoboju za 3. mesto prepričljivo z ipponom (10:0) odpravila Turkinjo Sensoyevo.
Za najžlahtnejši odličji v slovenskem taboru pa sta včeraj poskrbeli Urška žolnir (Sankaku Celje, do 63 kg) in Raša Sraka (Bežigrad, do 70 kg). Medtem ko je Celjanka za premierno zmago v svetovnem pokalu po vrsti premagala Bolgarko Mendoso (10:0), Britanko Clarkovo (10:0), Nizozemko Vriesemo (5:0), Romunko Babanovo (7:0) in v finalu še Rusinjo Sarajevo (10:0), pa je bila Ljubljančanka na poti do odločilnih borb boljša od Romunke Vasilianove (10:0), Bolgarke Ivanove (10:0) in Kanadčanke Roberge (10:0). V polfinalu je po ogorčenem boju s 3:0 ugnala Francozinjo Emanéjevo in finalu prepričljivo z
ipponom tudi žpanko Martinovo."Čeprav so v Sofiji manjkale nekatere vrhunske tekmovalke, je bila konkurenca vseeno zelo huda, saj so med drugimi tu nastopile tudi Japonke. Za končno zmagoslavje sem se morala zato močno potruditi. Za proslavljanje zdaj niti ne bo časa, si bom pa s trenerjem Januszem Pawlowskim najverjetneje privoščila spodobno večerjo," je bila zadovoljna 23-letna Sraka, ki se je v glavnem mestu Bolgarije po letih 1999 in 2001 že tretjič povzpela na najvišjo stopničko zmagovalnega odra.
Na bolgarskih blazinah si je kolajno izborila tudi drugouvrščena Lucija Polavder (Sankaku Celje, nad 78 kg), ki se je po zmagah nad Bolgarko Armenkovo (10:0), Japonko Tokado (7:0) in Bolgarko Bašilovo (10:0) prebila do zaključnega dvoboja, v katerem pa je nato z 0:10 klonila pred Rusinjo Rodino.
Uspeh slovenskih judoistk je v Sofiji dopolnila še Regina Jernejc (Sankaku Celje, do 70 kg), ki si je s 5. mestom - v dvoboju za 3. mesto je morala priznati premoč Kanadčanki Robergovi - prav tako že zagotovila pravico do udeležbe na letošnjem evropskem in svetovnem prvenstvu. Brez uvrstitve je tako v našem zastopstvu ostala le Maja Oblak (Bežigrad, do 57 kg), ki po poškodbi očitno še ni nared za najtežje preizkušnje.