Zlato, srebro in bron

Avtor: Zmago Gomzi
Datum: 19. 05. 2003

Raša Sraka (beli kimono) je v razredu do 70 kg najboljša judoistka v Evropi.

Za slovenski judo je bilo 52. evropsko člansko prvenstvo v Düsseldorfu, ki se bo končalo danes z ekipnimi boji, v katerih pa naši judoisti in judoistke ne bodo nastopili, imenitno. Za velik uspeh slovenskega juda med štiristo nastopajočimi iz 43 držav so poskrbela dekleta, ki so osvojila tri kolajne: zlato, srebrno in bronasto. Naša junakinja je 23-letna Raša Sraka, ki je minulo soboto postala evropska prvakinja v kategoriji do 70 kg, dan prej pa sta Petra Nareks (do 52 kg) in Lucija Polavder (absolutna kategorija) osvojili srebrno in bronasto kolajno.

Na prvenstvu v Düsseldorfu so nastopili še Nives Perc (do 48 kg), Urška žolnir (do 63 kg), Klemen Ferjan (do 81 kg), Grega Greif (do 90 kg) in Damjan Petek (do 100 kg), ki pa so izpadli po prvem ali drugem dvoboju. Senco na velik uspeh našega juda je vrgel suspenz 20-letnega Saše Jereba. Ta je med žrebom zvedel, da je suspendiran in da ne sme nastopiti. Izvidi dopinške kontrole po letošnjem turnirju za svetovni pokal 15. marca v Varšavi, kjer je Jereb osvojil tretje mesto, so v njegovem urinu namreč pokazali za las previsoko količino marihuane.

Raša Sraka je na evropsko prvenstvo odpotovala s skromnimi željami, kajti vso sezono je imela težave s poškodbami - najprej desnega in zatem še levega ramena. "Moj največji uspeh v Nemčiji bo, če bosta rameni vzdržali napor," je pred prvenstvom povedala članica JK Bežigrad. Toda naša judoistka je prekosila sama sebe in osvojila prvo zlato medaljo za slovenski judo na evropskih članskih prvenstvih. Sraka je bila v uvodnem krogu prosta, v drugem je premagala Izraelko Noo Laor, v tretjem Ukrajinko Marijo Prišepo, v polfinalu pa je bila njena tekmica Nizozemka Edith Bosch. Z njo se je Sraka pomerila že štirikrat - na evropskem mladinskem prvenstvu, na svetovnem pokalu in dvakrat na lanskem evropskem prvenstvu v Mariboru. Nizozemka je bila boljša trikrat, Sraka pa jo je premagala le v ekipni borbi prvenstva v Mariboru. Tokratni dvoboj je trajal le pol minute, kajti Boscheva se je Srake lotila z nedovoljenim prijemom in metom, zato so jo sodniki diskvalificirali.

V finalu se je Sraka pomerila z Nemko Heide Wollert, ki jo je spodbujalo več kot tri tisoč bučnih gledalcev. Toda naša judoistka je bila še enkrat izvrstna in je s tehniko meta za tri točke (koko) zmagala. "Vsak dvoboj je bil težak, pred vsakim sem upala na zmago. Zaradi bojazni pred obnovo poškodb sem vsak dvoboj začela previdno. V finalu sem dala vse od sebe in ko se mi je ponudila priložnost za naslov evropske prvakinje, sem jo s pridom izrabila. Srečna sem," je po podvigu povedala Raša Sraka.

Petra Nareks, tekmovalka celjskega JK Sankaku, je pred potjo na evropsko prvenstvo med drugim povedala, da je zanjo tekmovanje v Düsseldorfu vmesna postaja pred septembrskim svetovnim prvenstvom v Osaki. A tudi, da se bo kljub temu na blazinah "stepla". In se tudi je. Kajti 20-letna tekmovalka je morala priznati premoč le Francozinji Annabel Euranie, do finala pa je po vrsti premagala Romunko Iono Mario Aluas, Rusinjo Marino Kovrigino, v polfinalu pa še evropsko prvakinjo z lanskega prvenstva v Mariboru, Britanko Georgino Singleton. Pred finalno borbo proti Francozinji Annabelle Euranie je bil Nareksova optimistična, vendar si je tekmica s tehniko meta wazari priborila prednost, ki je naša judoistka kljub veliki borbenosti do konca boja ni mogla izničiti. "Vsi dvoboji si bili naporni, saj so bile tekmice zelo kakovostne. V finalu sem dala vse od sebe, toda trenutek nepazljivosti je pokopal moje sanje o še večjem uspehu," je povedala simpatična celjska judoistka.

Lucija Polavder, ki je bila v prvem krogu prosta, je v drugem premagala Belgijko Birgit Olivier, v boju za uvrstitev v finale pa izgubila z Nemko Katrin Beinroth. Zato pa je bila 18-letna članica JK Sankaku uspešna v boju za tretje mesto, v katerem je ugnala Francozinjo Eve Bisseni. Polavderjeva je včeraj nastopila še v kategoriji nad 78 kg in izpadla v prvem krogu. "Z nastopom v absolutni kategoriji sem izjemno zadovoljna, saj kolajne nisem pričakovala. Če bi mi jo kdo ponudil pred tekmovanjem, bi mislila, da se norčuje iz mene. Razočarana pa sem nad včerajšnjim nastopom, kajti tega, da se bom morala posloviti že v prvem krogu, nisem pričakovala."