Celjanka Nareksova z bronom prva razveselila slovenski tabor na EP v judu
Napoved njenega klubskega trenerja in selektorja Marjana Fabjana se je uresničila

14. maj 2004, Ljubljana - V okviru rednih letnih srečanj vodstev policij Slovenije in Hrvaške je na uradnem obisku v Sloveniji delegacija hrvaške policije pod vodstvom ravnatelja policije Ivice Franiča - Darko Anželj (levo) in Ivica Franič
Bukarešta (od našega poročevalca)

Bukarešta sodeč po številnih organizacijskih spodrsljajih že uvodni dan 53. evropskega prvenstva v judu ni dostojno zamenjala "varnostno negotovega" Beograda, toda gostitelji so to nadomestili s sijajnimi tekmovalni dosežki. Zlati odličji sta ostali doma v obeh najlažjih ženskih disciplinah, pri tem pa v slovenskem taboru niso ostali praznih rok. Dekleta nadaljujejo osvajanje odličij na prvenstvih stare celine - včeraj si je bronasto kolajno v kategoriji do 52 kg zagotovila Celjanka Petra Nareks. Varovanka trenerja kluba Sankaku in selektorja ženske reprezentance Marjana Fabjana se bo po bronu v Mariboru 2002 in lanskem srebru v Düsseldorfu tretjič vrnila domov z odličjem.

"Lepo je slišati komentar, da ti dosežki potrjujejo, da sodim v konico evropskih bork v svoji kategoriji. Po drugi strani sem malce razočarana, ker sem po lanskem srebru z bronom storila majhen korak nazaj. Toda zavedam se, da še nisem v popolni formi, saj bo ta potrebna avgusta," je dejala še vsa zadihana Petra, potem ko je po trdem boju za bron z minimalno prednostjo ugnala Nizozemko Natascho van Gurp. "Sva stari znanki, zato je bilo treba zdržati in ne dovoliti, da bi me presenetila." Petra je storila natanko to, kar je napovedal Marjan Fabjan: "Če bo borba trajala do konca, bo slavila Petra, ker je bolj žilava in vztrajna."

Nareksova je na poti do tretjega odličja najprej ugnala izkušeno žpanko Carrascoso. V četrtfinalu je morala priznati premoč kasnejši dobitnici zlata Romunki Aluasovi, toda v repasažu je nanizala najprej prepričljivo zmago s končnim prijemom proti Finki Sundbergovi, zatem z ipponom še proti Azerbajdžanki Jabbarovi, kar ji je prineslo možnost, da je osvojila kolajno. V tej kategoriji je srebro osvojila Belgijka Heyleyjeva, ob Narekosovi je bila dobitnica brona še Portugalka Monteirova. V najlažji kategoriji (do 48 kg) je Nives Perc izgubila z ipponom s Turkinjo Sensoy in ostala brez uvrstitve. Zlato je osvojila Romunka Dumitrujeva.

Današnji drugi dan tridnevnega merjenja moči okoli 300 tekmovalk in tekmovalcev iz 39 držav, bo za slovensko odpravo še posebno pomemben, saj bosta na tatamiju dve judoistki in dva judoista izmed sedemčlanske reprezentance. žreb našim ni bil naklonjen, toda kdor načrtuje boj za odličja, mora zmagovati. Urško žolnir (do 63 kg) čaka uvodoma borba z izkušeno Nemko Malzahnovo. Evropska prvakinja (do 70 kg) Raša Sraka je v prvem krogu prosta, v drugem se bo borila proti zmagovalki dvoboja uveljavljenih tekmovalk, dobitnic evropskih kolajn Abdellatif (Francija) - Pisareva (Rusija). Izjemno zahtevna naloga čaka tudi Saša Jereba (do 73 kg) in Klemena Ferjana (do 81 kg), saj bosta njuna prva tekmeca, dobitnika brona na lanskem EP, Portugalec Netto oziroma Poljak Krawczyk.

Edini, ki bo nastopil jutri, zadnji dan prvenstva, bo Gorišničan Damjan Petek. V kategoriji do 100 kg bo njegov tekmec v dvorani Polivalenta, romunskem Tivoliju po pomembnosti in letih, le da z več sedeži za gledalce, v prvem krogu Bubon (Ukrajina).