Sraki po lanskem naslovu tokrat bron

Avtor: STA
Datum: 15. 05. 2004
15.5.2004, 16:11
Bukarešta - Drugi dan 53. evropskega prvenstva je slovenska reprezentanca bogatejša za novo odličje. Potem ko se je v petek z bronom okitila Petra Nareks (do 52 kg), je to v sobotnih finalih kategorije do 70 kg uspelo tudi najboljši slovenski judoistki Raši Sraki.

Poleg nje so na blazine stopili še Sašo Jereb, ki je v kategoriji do 73 kg končal na sedmem mestu, Klemen Ferjan je do 81 kg ostal brez uvrstitve in s tem tudi brez vstopnice na letošnje olimpijske igre, podobna usoda pa je po neugodnem razpletu finalnih bojev doletela tudi Urško žolnir (do 63 kg), ki je zaradi uvodnega poraza ostala brez uvrstitve in zdaj čaka na odločitev belgijske zveze, ki imajo zagotovljen nastop, vendar je njihova tekmovalka sklenila kariero. Slovenijo bodo tako v Atenah zaenkrat zastopali štirje predstavniki, poleg Srake še Nareksova in Lucija Polavder, ki v Bukarešti zaradi poškodbe ne nastopa, ter Sašo Jereb v moški konkurenci.

žreb reprezentantom ni prizanesel
že četrtkov žreb slovenskim reprezentantkam in reprezentantom ni prizanesel. Precej neugodni nasprotniki niso napovedovali lahkega boja za potrebne točke, ki vodijo na OI, v Bukarešti pa štejejo dvojno. Prav zato so tisti, ki jim je še manjkala norma, v romunsko prestolnico prišli odlično pripravljeni. To je občutil tudi Ferjan, ki se je pred EP mesec dni pripravljal na Japonskem, saj se je zavedal, da ga na OI vodi le odličje s tukajšnjega prvenstva. žal se mu načrti niso izšli, saj je moral že uvodoma priznati premoč Poljaku Robertu Krawczyku, slednji pa je v nadaljevanju klonil, Ferjan je s tem izgubil možnost napredovanja skozi repasaž in končnega brona, ki bi ga še lahko popeljal v Grčijo. V tej kategoriji je prvak Stare celine postal Grk Ilias Nikolaos Iliadis, ki je s popolnim iponom premagal Nemca Oleja Bischofa.

žolnirjeva še brez uvrstitve na OI
Tudi Urška žolnir je že uvodoma izgubila, po točkah je bila boljša Nemka Claudia Mahlzahn, ki pa je potem klonila proti žpanki Sari Alvarez in Slovenka je ostala brez uvrstitve. Upov na olimpijsko vozovnico pa s tem še ni bilo konec, saj bi ob ugodnem razpletu in porazih neposrednih konkurentk žolnirjeva še lahko izpolnila normo z uvrstitvijo med prvih pet na jakostni lestvici. Ob višji matematiki, kjer je morala Poljakinja Anela Szczepanska napredovati do finala in tam izgubiti - podobnih kombinacij je bilo še nekaj - se je recept izšel relativno dobro, vendar je žolnirjeva trenutno še vedno brez uvrstitve na OI, saj je pred njo tudi Belgijka Vandecaveye, ki pa je letos svojo športno pot sklenila. Belgijcem kljub temu še vedno ostaja možnost v Atene poslati nekoga drugega, vendar se zaenkrat še ne ve, ali bodo to storili. V primeru da ne, bi se na OI uvrstila tudi slovenska tekmovalka, saj bi bila potem peta. Naslova se je veselila žpanka Sara Alvarez.

Jereb ugnal neposredna konkurenta za vozovnico v Atene
Nekoliko drugačna zgodba se je pisala v moški kategoriji do 73 kg, kjer je moral Jereb doseči boljšo uvrstitev od neposrednih konkurentov Madžara Akosa Brauna in Belgijca Koena Sleeckxa, ki sta ga po številu točk najbolj ogrožala. Ob končnem sedmem mestu in zmagah nad Portugalcem Joaom Netom, žvicarjem Davidom Papauxom, Litvancem Alanom Tehovom ter porazu nad Gruzijcem Davidom Kevkešvilijem Belgijec in Madžar nista zbrala dovolj točk in Jereb se je uvrstil znotraj devetih mest, kolikor jih v moški konkurenci vodi na OI. Tja ga je poleg lastnega truda "popeljal" tudi Kevkešvili, ki se je v tekmi za tretje mesto veselil brona. Evropski prvak je postal Japonec s španskim potnim listom Kioši Uematsu, ki je v finalu z iponom v izredno lepem dvoboju premagal Izraelca Yoela Razvozova, sicer zmagovalca druge Jerebove borbe.

Sraka brez težav
Raša Sraka s kvalifikacijo na OI ni imela težav, saj je bila kot potnica znana že pred EP, potem ko si je lanska evropska prvakinja preko leta z uspešnimi nastopi na tekmah svetovnega pokala nabrala dovolj točk. Na prvenstvo je prišla le preverit svojo trenutno pripravljenost, saj se zaveda, da jo vrhunec sezone šele čaka. Ob tretjem mestu se ji za uspešen nastop v grški prestolnici ne gre bati, saj je po uvodnem porazu in štirih repasažnih zmagah na koncu pristala na tretjem mestu, potem ko je bila po točkah boljša od Ukrajinke Marine Prišepe. Zmago je v tej kategoriji odnesla ena najboljših judoistk na svetu Nizozemka Edith Bosch, ki je v finalu po veliki točkovni prednosti odpravila žpanko Cecilio Blanco.

"Z uvrstitvijo sem zadovoljna, saj vrhunec sezone še pride. Malo sem bila razočarana nad uvodnim porazom, vendar sem potem nizala zmage in na koncu se je vse izšlo po načrtih. Tudi v tekmi za tretje mesto sem malo taktizirala, po dobljeni točki malo počila in Prišepi je zmanjkalo časa. Zdaj me čakajo priprave na olimpijado," je po tekmi menila Sraka, ki se je po bronu v Mariboru 2002, lanskem naslovu prvakinje in tem bronu tako veselila še tretjega članskega odličja z evropskih prvenstev.