Avtor: Zmago Gomzi
Datum: 08. 11. 2004
Mednarodna turnirja v judu pri žalcu in v Mariboru

Vsa prva mesta ostala doma - Na obeh turnirjih v ospredju naši reprezentanti

Urška žolnir (desno) je v finalu kategorije do 63 kg z ipponom premagala Bolgarko Vanjo Ivanovo.

Telovadnica Osnovne šole Trje pri žalcu in dvorana Tabor v Mariboru sta bili minulo soboto in nedeljo prizorišči mednarodnih tekmovanj v judu. V Trjah je na petem tekmovanju za pokal Heledis, ki ga je pripravil JK Sankaku iz Celja, nastopilo 40 članic in 50 kadetinj, v dvorani Tabor pa na 23. Iršičevem memorialu, ki ga je pripravil JK železničar iz Maribora, 81 kadetov in 59 članov.

V Trjah so z izjemo poškodovanih Lucije Polavder in Raše Srake nastopile vse najboljše slovenske judoistke, ob njih pa še predstavnice Hrvaške, Italije in Bolgarije. Dvoboji so bili zelo zanimivi in kakovostni, v ospredju so bile slovenske judoistke. Nosilka bronastega odličja z letošnjih olimpijskih iger v kategoriji do 63 kg, Urška žolnir, se je poigravala s tekmicami in brez večjih težav osvojila prvo mesto. "To je bilo moje prvo tekmovanje po olimpijskih igrah. Priznati moram, da sem si zaželela nekoliko resnejših dvobojev, tokratni so bili ravno pravšnji za to pripravljalno obdobje pred novo tekmovalno sezono," je povedala tekmovalka JK Sankaku. Tudi Petra Nareks je suvereno opravila s tekmicami, čeprav jo je ovirala poškodba desnega kolena. "Ob že uveljavljenih judoistkah lahko za prikazano pohvalim še nekaj obetavnih, kot denimo Ano Tatalovič, Sendi Lešnjak, Vesno Djukič in še nekatere, ki se lahko razvijejo v odlične tekmovalke," je bil kratek Marjan Fabjan, alfa in omega slovenskega ženskega juda in trener v JK Sankaku. Celjski klub je največ točk osvojil tudi v ekipni konkurenci.

Na turnirju v Mariboru so ob slovenskih nastopili še hrvaški, italijanski in avstrijski judoisti. Največ uspeha so imeli naši predstavniki, saj so v članskih kategorijah osvojili vseh sedem prvih mest. Izmed boljših slovenskih judoistov sta manjkala Damjan Petek in Klemen Ferjan. "Kakovost juda je bila na visokem nivoju, v ospredju so bili reprezentančni kandidati. Zelo sem zadovoljen z nastopi Grege Greifa in nadobudnega Aljaža Sedeja," je tekmovanje ocenil Filip Leščak, trener moške članske reprezentance in JK Impol.

Manj zadovoljen obraz je kazal Sašo Kirbiš iz JK železničar. Lanskoletni zmagovalec v kategoriji do 66 kg se je tokrat moral zadovoljiti s petim mestom: "Res je, da nisem v vrhunski formi, toda k moji slabi uvrstitvi so prispevali tudi sodniki, ki so me dvakrat oškodovali."

Turnir v dvorani Tabor je minil brez najavljenih indijskih judoistov. "žal nam zanje ni uspelo zagotoviti vstopnih vizumov, tako da niso pripotovali v Slovenijo. Kljub temu je turnir uspel v vseh pogledih, še posebej pa smo veseli, da se je zbralo rekordnih 140 judoistov," je dejal Rudi Blažič, trener v JK železničar. Tekmovanje v dvorani Tabor je veljalo tudi za pokal Judo zveze Slovenije. Največ točk je osvojil Impol. Zmagovalci v članskih kategorijah - Ož Trje, do 48 kg: Nives Perc; do 52 kg: Petra Nareks; do 57 kg: Vesna Đukič; do 63 kg: Urška žolnir; do 70 kg: Regina Jernejc (vse Sankaku); do 78 kg: Tina Kukec (Olimpija Krmelj); ekipno: JK Sankaku 65 točk, Arena (Bolgarija) 24, JK Duplek 15; dvorana Tabor, do 60 kg: Andrej Pavlin (žiška); do 66 kg: Toni Drakšič (Sankaku); do 73 kg: Aljaž Sedej (Bežigrad); do 81 kg: Sašo Jereb (Olimpija); do 90 kg: Grega Greif (Impol); do 100 kg: Primož Ferjan (JZ Slovenije); nad 100 kg: Darko Petelinšek (Ivo Reya); ekipno: Impol 19 točk, Olimpija 17, Sankaku 14.