Za judoisti odlična sezona

Avtor: STA,Foto: Aleš Fevžer, Reuters
Datum: 05. 04. 2005
Ljubljana - Najuspešnejši slovenski judoisti in judoistke so s pravkar minulim koncem tedna zaključili letošnjo sezono v svetovnem pokalu, ki je bila po številu doseženih odličij ena najboljših doslej.

Urška žolnir
že vedno gonilna sila športa ostajajo "vražja dekleta" Urška žolnir, Petra Nareks in Raša Sraka, po novem pa tudi Tina Kukec, vedno bližje pa so po nekaj zaspanih letih tudi fantje, ki so od konca januarja pa do konca marca na svetovnem pokalu osvojili kar štiri odličja, skupaj pa so bili kar devetkrat uvrščeni med sedem najboljših.
Slovenski judo že nekaj časa piše povsem novo zgodovino, ki je svoj vrhunec dosegla s prvim olimpijskim odličjem, ko je Urška žolnir v Atenah osvojila bron. Slednja je v letošnji sezoni nastopila na treh tekmah svetovnega pokala in na vseh treh osvojila kolajne (Sofija 2. mesto, Leonding 1. mesto, Hamburg 3. mesto) in bo tako v nadaljevanju sezone vsekakor največji slovenski up, tako na evropskem prvenstvu konec maja v Rotterdamu, na sredozemskih igrah konec junija v Almerii, kot tudi na svetovnem prvenstvu sredi septembra v Kairu. Zaenkrat še ni nujno, da bo žolnirjeva (do 63 kg) odpotovala na vse tri največje preizkušnje letošnje sezone, saj je tekmovanj na najvišji ravni letos res veliko, nič manj pomemben pa ne bo niti turnir B kategorije v Celju 23. in 24. aprila.

Poleg žolnirjeve so normo za nastop na omenjenih tekmovanjih izpolnile še Petra Nareks (do 52 kg), ki je bila v Sofiji tretja, v Leondingu pa je že tretjič zapored zmagala, Raša Sraka (do 70 kg), ki je bila prva v Sofiji in druga v Hamburgu ter tudi Tina Kukec (nad 78 kg), ki je bila tretja na uvodni tekmi v Sofiji. žtiri judoistke so tako na treh tekmah svetovnega pokala kar osemkrat stopile na stopničke, judoistična pravljica pa se tako nadaljuje. Tudi zanje še ni povsem jasno, katerih tekem se bodo udeležile, dejstvo pa je, da bo v Celju moč videti vse. Izvršni odbor Judo zveze Slovenije, ki ga sestavljajo selektorji in trenerji moške ter ženske reprezentance, bo o potnikih na EP, SI in SP odločal konec tega tedna.

Takrat bo tudi jasno, na katero tekmovanje bo odpotoval kateri od tekmovalcev članske vrste. Tudi fantje so namreč v letošnji sezoni pritisnili na plin in po nekajletnem spanju so tudi judoisti začeli z osvajanjem najvišjih mest svetovnega pokala. Parado uspehov je z drugim mestom v Parizu začel Sašo Jereb (do 73 kg), ki je bil drugi tudi v Hamburgu. Poleg njega imajo norme izpolnjene še Rok Drakšič (do 60 kg), ki je bil tretji v Budimpešti in peti v Hamburgu, Klemen Ferjan (do 81 kg), s 7. mestom v Hamburgu in 3. mestom v Pragi ter Primož Ferjan (do 100 kg), Boris Greif (do 81. kg) in Matjaž Ceraj (nad 100 kg). Poleg omenjene šesterice sta delne norme izpolnila še Simon Mohorovič (do 60 kg) in Grega Greif (do 81. kg), o njuni usodi in morebitnem nastopu na EP, SI in SP pa bodo prav tako odločali konec tedna.

"Letošnji svetovni pokal je bil resnično eden najuspešnejših doslej, saj je norme za nastop na največjih tekmovanjih izpolnilo kar šest fantov in štiri dekleta, ki so bila vseskozi v vrhu. Skupnih 12 odličij in 17 uvrstitev med najboljših sedem zgovorno priča o uspešnem preboju nove generacije med najboljše. Svetovna konkurenca je sicer v poolimpijskem letu nekoliko okrnjena, kar pa ne zmanjšuje našega uspeha, saj je kakovost pri vrhu enaka. Zdaj nas čaka najprej tekma v Celju, kjer so po zadnjih podatkih že prijavljeni tekmovalci iz dvajsetih držav, že mesec dni kasneje pa se odpravljamo v Rotterdam na evropsko prvenstvo, ki bo prvi vrhunec letošnje sezone," je po koncu sezone tekem svetovnega pokala dejal generalni sekretar JZS Franc Očko.