Nareksovi bron v Rotterdamu

Avtor: STA
Datum: 20. 05. 2005
Rotterdam - Slovenska judoistka Petra Nareks je na evropskem prvenstvu v Rotterdamu na Nizozemskem osvojila bronasto odličje. V soboto v ogenj še preostali Slovenci.

Za uvod bron Nareksovi

Petra Nareks
To je že četrta kolajna na evropskih prvenstvih za 21-letno varovanko celjskega trenerja Marjana Fabjana, ki je srebru v Duesseldorfu (2003) in bronoma v Mariboru (2002) ter Bukarešti (2004) dodala še en bron.

Prvi dan prvenstva Stare celine, kjer se za kolajne bori preko 300 judoistov in judoistk iz 40 držav, so bile vse oči slovenskih novinarjev ter spremljevalnega dela ekipe uprte v Nareksovo, ki se je z zadnjih treh prvenstev vselej vrnila z odličjem okrog vratu. V Mariboru je leta 2002 osvojila bron, v Duesseldorfu leto kasneje je bila srebrna, na lanskem EP v Bukarešti pa je bila znova bronasta. Takrat je v njeni kategoriji naslov evropske prvakinje osvojila Romunka Ioana-Maria Dinea Aluas, ki je bila za slovensko judoistko tokrat usodna v polfinalu.

Težva z lečami
V prvem krogu je bila Nareksova prosta, že v drugem pa se je pomerila z domačinko Natascho van Gurp, štiri mesece mlajšo tekmico, ki na mednarodnem prizorišču še ni uveljavljena borka. Nareksova je kljub navijanju dvorane za nasprotnico Nizozemko ugnala z iponom po polovici borbe. V tretjem krogu jo je na blazinah pričakala žpanka Angeles Diaz, bronasta z letošnjega super svetovnega pokala v Parizu. žalčanka, ki je znova nastopila prepričljivo, je na koncu slavila zmago po točkah (5:0), ko ji je zadostovala že juka.

žreb je Nareksovi v zgornji polovici tekmovalnega razporeda za vstop v finale namenil tudi aktualno evropsko prvakinjo Romunko Aluas, ki je znala svojo večjo fizično moč proti Slovenki dobro izkoristiti. Nareksovi so dodatne težave v grobi borbi povzročale še leče, najprej je izgubila eno, nato še drugo, a se je kljub temu borila na vse ali nič. Po preteku časa je semafor obema judoistkama beležil juko, kar je pomenilo, da se bosta za zlato točko merili v dodatnih petih minutah. Utrujenost je naredila svoje, Nareksovi je za trenutek popustila koncentracija in Romunka je izvedla ipon (10:0) ter se veselila uvrstitve v finale.

P. Nareks: ''Imam mešane občutke''
Nareksova se je v borbi za bron pomerila s Finko Jaano Sundberg, kjer je ponovila lanski uspeh in si okrog vratu znova obesila bronasto kolajno. Finka se je sicer dobro upirala, vendar pa je na koncu potegnila krajšo, ko je slovenska reprezentantka po slabem napadu Sundbergove izkoristila svoj položaj ter nasprotnico premagala s takojšnjim "kontra" napadom in tako po dosojenem iponu še tretjič v karieri osvojila bron. Drugega bronastega odličja se je veselila Portugalka Telma Monteiro, srebro je pripadlo Aluasovi, zlato pa Belgijki Ilse Heylen.

"Zdaj imam mešane občutke, čeprav moram priznati, da sem zelo vesela novega uspeha. Pred odhodom dejansko nisem vedela, kakšna je moja pripravljenost, vendar pa sem pokazala, da sem na pravi poti. Uvrstitve v finale me je stala dobra nepazljivost v sicer umazani borbi polni udarcev, kjer mi je Romunka najprej eno lečo strgala, eno pa sem še uspela rešiti. Proti Romunki sem izgubila že lani, ko je na koncu postala evropska prvakinja. V borbi za tretje mesto sem Finko presenetila s kontra metom," je po tekmi dejala Nareksova, ki jo letos poleg junijskih sredozemskih iger čaka še septembrsko svetovno prvenstvo, kjer si prav tako želi dobro nastopiti.

V soboto bo za Slovence bolj pester dan, saj bodo nastopili Raša Sraka (do 70 kg), Sašo Jereb (do 73 kg) in Boris Greif (do 81 kg). Zadnji dan prvenstva (nedelja) bodo na blazinah "najtežji" iz slovenskega zastopstva. Tekmovali bodo Lucija Polavder (nad 78 kg), Primož Ferjan (do 100 kg) in Matjaž Ceraj (nad 100 kg).