Lea Murko prava šampionka

Avtor: Zmago Gomzi
Datum: 20. 06. 2005
Včeraj se je v Salzburgu končalo evropsko kadetsko EP v judu

Uspeh in zlato odličje mlade Ptujčanke z bronastima medaljama dopolnili Tajda Ketiš in Barbara Ban

Dvodnevno evropsko kadetsko prvenstvo v judu v Salzburgu je bilo za slovensko reprezentanco nadvse uspešno. Pod vodstvom trenerjev Vlada Čuša (JK Drava) in Gregorja Broda (JK Bežigrad) je naša enajstčlanska izbrana vrsta osvojila kar tri odličja - zlato in dve bronasti. že posebno težo ima uspeh Ptujčanke Lee Murko, ki je po lanskem naslovu evropske podprvakinje na enakem prvenstvu v Rotterdamu tokrat stopila na najvišjo stopničko tekmovalk v kategoriji do 70 kg.

Judoistka ptujske Drave je bila zelo prepričljiva, saj se je s tekmicami tako rekoč poigravala. Z ipponom je premagala Grkinjo Anastazio Drosopolou, Britanko Scarlet Wulcoock in v polfinalu Nemko Sofie Hopfe, v finalu pa za wazarijem še Rusinjo Ekaterino Denisenkovo. Tako tehnično kot taktično je bila veliko zrelejša od tekmic. "Občutki po tako imenitnem uspehu so enkratni. Po lanskem naslovu podprvakinje sem na tokratnem prvenstvu po tihem pričakovala naslov prvakinje in želja se mi je uresničila. Konkurenca je bila zahtevna, vendar sem s tekmicami opravila dokaj suvereno. Zlatega odličja sem zelo vesela," nam je po telefonu povedala slovenska junakinja v Salzburgu.

Bronasti odličji sta osvojili Tajda Ketiš (JK Duplek) v kategoriji do 52 kg in Barbara Ban (JK Bežigrad) v kategoriji nad 78 kg. Ketiševa je v prvem krogu premagala Italijanko Nicole Pouch, v drugem Francozinjo Leo Buet in v tretjem Ukrajinko Ivano Krupenyjo. V dvoboju za uvrstitev v finale je bila od naše 15-letne judoistke za spoznanje uspešnejša Madžarka Hedvig Karakaš, nadarjena Duplečanka pa je nato v dvoboju za tretje mesto s končnim prijemom premagala Portugalko Joano Santos. Banova je v prvem krogu izgubila proti Poljakinji Violeti Nasiatko, na srečo pa se ji je ponudila priložnost za nadaljevanje tekmovanja v repasažu. Zapovrstjo je premagala Rusinjo Mario Ponomarevo, Italijanko Antonello Porchio in v dvoboju za tretje mesto še Nemko Angelique Heiny.

Zelo dober nastop se je posrečil tudi Tadeju Čehu (do 66 kg, Duplek) in Blažu Mlinariču (do 90 kg, Lendava), ki sta osvojila sedmi mesti, z nekaj več sreče pa bi lahko bila njuna uvrstitev še boljša. Brez uvrstitve so ostali Dominik Dominko (do 60 kg, Lendava) in Matic Lampič (do 81 kg, Olimpija Krmelj), ki sta po enkrat zmagala in dvakrat izgubila, ter Dalibor Gajič (do 73 kg, Olimpija), Tamara Barbarič (do 57 kg, Triglav), Tadej Zalaznik (do 55 kg, Sankaku) in Tamara Pungeršek (do 44 kg, Sankaku) po porazih v prvem krogu.