Lignano uspešen za Slovenijo

Avtor: STA
Datum: 11. 07. 2005
Lignano - Osmi olimpijski festival evropske mladine (OFEM), ki je prvi teden julija potekal v italijanskem Lignanu, je bil za slovensko reprezentanco zelo uspešen. Delegacija 53 mladih športnikov je v Lignanu osvojila skupno sedem medalj, od tega kar štiri zlate.

Sedem medalj je Slovenijo na lestvici dobitnikov odličij med 48 evropskimi državami uvrstilo na visoko deseto mesto. V konkurenci skoraj 2.000 športnikov, ki so se udeležili osmega poletnega tekmovanja evropske mladine, so se Slovenci odlično odrezali.

Zlate slovenske judoistke v Lignanu

Predvsem v judu in atletiki, kjer so skorajda presegli pričakovanja. Judoistke, Tajda Ketiš v kategoriji do 52 kg, Lea Murko do 70 kg in Barbara Ban nad 70 kilogramov, vse tri slovenske udeleženke judo turnirja, so se domov vrnila z zlatimi medaljami in potrdile, da ima slovenski judo že dostojne naslednice sedanje uspešne generacije; fantje so po dosežkih nekoliko zaostajali.

Nina Kokot
Atleti so se iz italijanskega letovišča Lignano vrnili s štirimi medaljami, Nina Kokot je bila bronasta v skoku v daljino, prav tako tretja je bila Saša Kampič v metu kopja, Svit Pintar srebrn v skoku s palico, zlato - prvo atletsko na dosedanjih festivalih za Slovenijo - pa je osvojila Jana Kerševan v skoku v višino.

Ob tem so tudi tekači posegali po visokih uvrstitvah, troskokašica Mersiha Kazič je za las ostala brez medalje, skorajda vsi udeleženci pa so se uvrstili v finale.

žpela Peterlin
Darjan Petrič je zadovoljen

Rokometašice so po odličnem začetku, ko so zmagale v svoji predtekmovalni skupini, nesrečno klonile v polfinalu z Norveško in nato, tudi zaradi poškodb dveh igralk, izgubile še boj za tretje mesto z Dansko. Plavalci so se morali zadovoljiti z enim četrtim mestom in precej uvrstitvami v A finala, telovadke so bile 18. v ekipnem mnogoboju, Adela žajn pa je le za las ostala brez nastopa v posamičnem mnogoboju. Kolesarji so bili najbližje vrhu v kronometru z 11. mestom Gašperja Muleja, nekoliko pod pričakovanji pa so nastopili tenisača in kajakaša na mirnih vodah; prva sta nekoliko dlje prišla le med mešanimi dvojicami, kajakaša pa se nista v nobeni disciplini prebila prek predtekmovanj.
Darjan Petrič
"Osebno sem zadovoljen in počaščen, da sem lahko vodil ekipo mladih športnikov, ki se je izvrstno odrezala na teh igrah. Dodatno veseli, da so znova dokazali, da so izvrstni športniki po dosežkih in odnosu do športa, do kolegov iz reprezentance. Ne samo po tekmovalni plati, tudi sicer sem izredno zadovoljen," je vodja delegacije Darjan Petrič ocenil nastope Slovencev v Lignanu in dodal: "Prepričan sem, da bo kar nekaj športnikov, ne samo slovenskih, tudi drugih, krojilo svetovni vrh. Res je, da ni zlato pravilo, da bi bili vsi športniki, ki so uspešni na teh tekmovanjih, tudi kot odrasli v svetovnem vrhu. Otroci se različno razvijajo in odraščajo, ne glede na to pa je dejstvo, da je veliko športnikov, ki smo jih gledali zmagovati v Atenah, začelo svojo športno pot na takih tekmovanjih."

Nekateri že v Pekinguž

Tekmovanje evropske mladine je bilo tokrat že osmo, začela so se leta 1991, zdaj pa se po organizacijskem zalogaju na določenih področjih mirno lahko kosajo z največjimi tekmovanji v odraslih kategorijah. "Po organizacijski plati smo bili priča protokolu, ki velja na pravih OI, od varnosti, reda, dnevnih obrokov, transporta, skratka, v vseh pogledih so to nekakšne male olimpijske igre. Če primerjam s Parizom pred dvema letoma, lahko rečem, da so se Italijani po prvem dnevu izkazali za malenkost boljši organizatorji kot v Parizu," pa je Petrič ocenil še organizacijsko sposobnost prirediteljev.
[IMG5]
Slovenska zasedba v Lignanu se je vrnila v domovino s sedmimi odličji

Kljub temu se je včasih zdelo, da samo dobra volja ni dovolj, saj je bilo tudi precej težav in napak, tudi zaradi oddaljenosti nekaterih prizorišč. Morda pa so prav zaradi tega mladi športniki in njihovi spremljevalci lahko že na tej stopnji tekmovanj spoznali, kaj jih čaka čez nekaj let, ko se bodo za medalje potegovali v Pekingu ali Londonu. Za naslednjo mlado generacijo, staro 15, 16 in 17 let, pa bo naslednja priložnost OFEM 2007 v Beogradu.