Bronasti Raša in Urška Kairo

Avtor: sta
Datum: 09. 09. 2005
Judoistki Raša Sraka in Urška žolnir sta na svetovnem prvenstvu v Kairu osvojili bronasti odličji.

Drugi dan svetovnega prvenstva v judu v Kairu je prinesel prvo odličje tudi slovenski reprezentanci. Ne samo enega, pač pa kar dve hkrati. Raša Sraka se je le nekaj minut pred reprezentančno kolegico Urško žolnir vpisala v zgodovino kot prva dobitnica kolajne na svetovnem prvenstvu za slovenski judo.Zmaga nad svetovno prvakinjo ji je dala krila Rasa Sraka
[IMG1
Raša Sraka
Raša Sraka je pred odhodom na letošnje SP napovedala, da ni najboljše pripravljena, saj se ji je ponovila poškodba desnega kolena. Skupaj s trenerjem Gregorjem Brodom sta še na letalu govorila, da le nekaj dni pred poletom sploh nista vedela, ali naj odpotujeta v Kairo. Vendar pa se je nebo nad črnimi oblaki hitro razvedrilo in Sraka je na svoji poti kar mlela nasprotnice.Zmaga nad Japonko Masae Uena, olimpijsko in dvakratno svetovno prvakinjo, s katero je že dvakrat doslej izgubila, ji je dala krila in tekmice niso imele večjih možnosti. Uena je minuto in deset sekund po pričetku borbe dobila kazen in Sraka je prednost zadržala do konca ter si v zadnjih sekundah priborila še točko. Tudi borba proti Južnokorejki je potekala podobno, dobljeno prednost je Sraka uspešno ubranila do izteka petih minut. Sisilia Rasokisoki je padla na ipon po treh minutah borbe in slovenska judoistka se je veselila uvrstitve v polfinale.Tam se je Sraka pomerila s Francozinjo Gevrise Emane in spet povedla že zgodaj v borbi. Vendar pa je Francozinja zaostanek kmalu nadoknadila in boj je bil spet odprt. Sraka si je nato prislužila novo kazen in Emanejeva je prišla v vodstvo, 35 sekund pred koncem pa slovensko judoistko vrgla na ipon ter se veselila zmage. Sraki je preostala borba za tretje mesto, kjer se je srečala z Nemko Boehm. Nemka je vseskozi zaostajala, potem pa jo je Sraka spravila na tla in jo 1:20 pred koncem za 25 sekund zadržala v končnem prijemu. "V Kairo sem prišla neobremenjena. Kot kaže se takrat boljše borim, saj vedno, ko sem dobro pripravljena, po navadi slabše nastopam. Izredno sem vesela, saj sem lepo izkoristila svojo priložnost," je po tekmovanju dejala Sraka, ki ji v zbirki manjka le še olimpijsko odličje.Kanadčanka brez orožja proti Urški
[IMG2]
Urska Zolnir
Urška žolnir je ponovila uspeh z zadnjih olimpijskih iger (Foto: POPTV) Olimpijsko odličje pa že ima Urška žolnir, ki se je danes prav tako okitila z bronastim odličjem. Njena pot do te borbe je bila nekoliko bolj zapletena, saj se je tja prebila preko repasaža.Tretjo z olimpijskih iger v Atenah 2004 je v kategoriji do 63 kg v drugem krogu premagala kasnejša svetovna prvakinja Francozinja Lucie Decosse. Ker je slednja napredovala dovolj daleč, je imela slovenska predstavnica pravico do popravnega izpita, ki ga je dobro izkoristila. Najprej je ugnala Andrey Puello iz Dominikanske republike (ipon, 10:0), nato svetovno prvakinjo, Argentinko Danielo Krukower (ipon po 30 sekundah), Madžarko Brigitto Szabo (ipon 21 sekund pred koncem), nato pa v finalu repasaža še Južnokorejko Hee Lee Bok (juka, 5:0).V borbi za tretje mesto se je ponovilo srečanje z olimpijskih iger v Atenah 2004, kjer je takrat žolnirjeva proti Kanadčanki Marie Helen Chisholm osvojila prvo olimpijsko kolajno za slovenski judo. Tudi tokrat Chisholmova ni imela orožja, kako premagati varovanko Marjana Fabjana. Izgubila je s 7:0 in žolnirjeva se je lahko veselila že drugega žlahtnega odličja v svoji karieri. "Prvo borbo sem proti Francozinji grdo izgubila. Vedela sem, na kaj lahko padem in točno to se je zgodilo. Moči sem imela vseskozi dovolj, najtežja pa je bila borba z Madžarko, kjer sem zmagala z iponom šele 20 sekund pred koncem. Trenutno so občutki še mešani, a kolajne sem izjemno vesela," je po borbi povedala žolnirjeva.Ferjan ni imel sreče

Nastopil je tudi Klemen Ferjan, ki pa v kategoriji do 81 kg ni imel sreče. V prvem krogu je bil prost, nato pa ga je v nadaljevanju premagal tretji z OI v Atenah Rus Dimitrij Nosov. Slednji je dobro nastopal vse do četrtfinala, ko je izgubil, s tem pa je slovenski reprezentant izgubil pravico do popravnega izpita in je tako na tem prvenstvu ostal brez uvrstitve. Nosov je bil na koncu peti, Ferjan pa bo moral na svojo priložnost še počakati. Njegov največji uspeh na SP je deveto mesto iz Osake pred dvema letoma.