Razočarana in izmučena

Avtor: Miha žimnovec
Datum: 11. 09. 2005
Petra Nareks deveta na SP v judu, Sašo Jereb brez uvrstitve v Kairu
Čeprav je Petra Nareks pred odhodom na 24. svetovno prvenstvo v judu dejala, da si želi v Kairu predvsem premagati prvo tekmico in doseči uvrstitev, je bila včeraj kljub izpolnjenemu cilju in devetemu mestu v kategoriji do 52 kg nadvse razočarana. »Zdaj nisem preveč sposobna govoriti. Saj ne bosta dolga, kajnež« je slovenska novinarja, ki sta si zaželela njene izjave, prosila judoistka celjskega Sankakuja. Na vprašanje, ali ni sposobna govoriti zavoljo izmučenosti ali utrujenosti, pa je kot iz topa izstrelila: »Zaradi obojega.«
[IMG1]
Nareksova je nastop v velikanski športni dvorani Naser začela po načrtih, saj je v uvodnem dvoboju zanesljivo z ipponom premagala Ange Jean Baptiste s Haitija. Točke je osvajala kot za stavo – najprej koko, nato yuko, za tem wasari – slabi dve minuti pred koncem pa jo ujela v končni prijem (10:0). V drugem krogu se je spoprijela s Turkinjo Aynur Samat in prav tako suvereno zmagala, potem ko si je dve minuti pred koncem priborila prednost petih točk, ki jih do konca ni več izpustila iz rok. V tretjem nastopu pa jo je nasproti blazine pričakala stara znanka in velika favoritinja, Japonka Juki Jokosava. Obračun je bil vseh pet minut izjemno izenačen, pri čemer je bila simpatična žalčanka, ki bo 27. septembra dopolnila 23 let, malce bolj aktivna. Toda sodniki Jokosave niti v mislih niso nameravali kaznovati. Ker si v rednem delu nobena ni izbojevala točkovne prednosti, je sledil podaljšek, ki se je nadaljeval v podobnem slogu. Po skoraj treh dodatnih minutah pa so se Petrini upi o preboju v polfinale razblinili kot milni mehurček. Japonska reprezentantka, ki se je na lanskih olimpijskih igrah ovenčala s srebrno kolajno, predlani pa je na svetovnem prvenstvu v Osaki osvojila bronasto odličje, je izkoristila trenutek nepazljivosti in našo judoistko s t. i. zlato točko »vrgla« v repešaž. Tudi v njem se je morala spoprijeti z Azijko, in sicer z Ae Kum An iz Severne Koreje. V novem nadvse izenačenem dvoboju si je Severna Korejka minimalno, a odločilno prednost s 3:0 priborila pičlih 40 sekund pred koncem, Nareksova pa, čeprav si je še tako prizadevala, zaostanka ni mogla nadomestiti.
»Na prejšnjem svetovnem prvenstvu v Osaki sem ostala brez uvrstitve, tu pa sem zasedla deveto mesto. Resda sem se povzpela stopničko više, toda lahko bi bilo tudi veliko bolje, saj me je čisto malo ločilo od polfinala in najmanj petega mesta. Dala sem vse od sebe, več sploh nisem bila zmožna, a to na žalost ni bilo dovolj za zmago nad Japonko. žkoda, kajti žreb je bil dober,« je zamujeno priložnost obžalovala žalčanka, ki je – če gleda v celoti – vendarle zadovoljna s to sezono, katere krona je bronasta kolajna z evropskega prvenstva v Rotterdamu.
Svet pa se je včeraj v Kairu podrl Sašu Jerebu (do 73 kg). Potem ko je v uvodnem obračunu z ipponom (10:0) odpravil Katarca Waleeda Hanafija, je v naslednjem naletel na Turka Sezerja Huysuza, ki je predtem nepričakovano izločil favoriziranega Izraelca Joela Razvozova. Judoist Olimpije je odločno krenil v spopad, si izbojeval prednost s 7:0, nato pa je tekmec slabo poldrugo minuto pred koncem izvedel nasprotni napad in 22-letnega žirovca vrgel na hrbet. Del tribune s slovenskimi navijači je umolknil, Jereb pa ob pogledu na semafor, ki je kazal zmago za Huysuza, ni mogel verjeti svojim očem. Potreboval je precej časa, da je prišel k sebi. »Ne vem, kaj se je pravzaprav zgodilo. Ker ga nisem mogel prijeti tako, kot sem si želel, in sem se povrhu počutil ogroženega, sem ga poskušal vreči na silo. To je Turek izkoristil in drago kaznoval mojo napako,« je le s težavo iz sebe spravil judoist Olimpije, ki ni mogel skriti solz razočaranja. Njegova trenerka Olga žtirba se je zaradi zapravljene priložnosti zelo jezila na svojega varovanca, a se je hitro sprijaznila s tem, da to očitno ni bil Jerebov dan: »Sašo očitno psihično še ni zrel za takšne tekme, saj bi moral prednost v vsakem primeru obdržati do konca. To je, kot kaže, njegov največji problem, ki mu bomo v prihodnje posvetili največ pozornosti. Treba se je naučiti ustaviti konje. Upam, da bo kaj odnesel iz tega poraza.«
Zadnji tekmovalni dan 24. svetovnega prvenstva v judu bosta Slovenijo danes zastopala Rok Drakšič (do 60 kg) in Lucija Polavder (absolutno).