Blizu je v judu pogosto zelo daleč

Avtor:
Datum: 12. 09. 2005
Slovenski judoisti sklenili nastope na svetovnem prvenstvu z izvrstnim petim mestom Lucije Polavder.
Lucija Polavder se je v odprtem razredu odlično borila vse do odločilne borbe za bronasto kolajno - Petra Nareks deveta - 18-letni Rok Drakšič izpadel v prvem krogu, Sašo Jereb pa v drugem

Z dvema tretjima (Raša Sraka, Urška žolnir), petim (Lucija Polavder) in sedmim mestom (Primož Ferjan) se je včeraj za Slovence v konkurenci 110 deset držav nadvse uspešno končalo svetovno prvenstvu v judu. Zelo blizu bronasti kolajni je bila včeraj tudi 20-letna Lucija Polavder v odprtem razredu, a v judu je blizu pogosto zelo daleč. Vseeno je Lucijino peto mesto izjemen dosežek, saj je bila do Kaira najboljša slovenska uvrstitev na SP tista Filipa Leščaka iz daljnega leta 1983 (tudi žolnirjeva je bila peta leta 2001).

Lucija Polavder se je včeraj izvrstno kosala z nekaj deset kilogramov težjimi tekmicami. Tekmovanje je končala s tremi zmagami in dvema porazoma. V boju, ki ji je odprl možnost za odličje, je z akcijo v zadnji sekundi ugnala Nemko Vereno Birndorfer. Za bron se je udarila s Francozinjo Anno Sophio Mondiere (obe tehtata po 84 kg), a so njeni upi po napaki hitro splavali po vodi. Francozinja je dvoboj dobila že v 21. sekundi z iponom. Kljub temu je bila Polavderjeva zelo zadovoljna, še zlasti po slabem nastopu v absolutni kategoriji, ko je izpadla v uvodnem krogu. Včeraj je enaka usoda doletela 18-letnega Roka Drakšiča (do 60 kg) v dvoboju z Japoncem Tatsuakijem Eguso: "V mojem prvem nastopu na SP je bilo nekaj strahu, začel sem zmedeno in bil hitro v zaostanku. Med dvobojem sem se rešil ipona, ker sem sam sebi dejal, da na tak način ja ne bom izgubil. Moj naslednji cilj je zlata kolajna čez tri tedne na mladinskem EP v Zagrebu."

Po petkovem zmagoslavnem razpoloženju v našem taboru se v soboto Petri Nareks (do 52 kg) in Sašu Jerebu (do 73 kg) ni izšlo po željah. Oba sta sodila v širši krog favoritov za odličja, vendar je Nareksova končala na devetem mestu, Jereb pa že v drugem krogu. Zlasti Olimpijin judoist je bil zelo potrt, solz ni mogel zadržati. Sašo je bil ves iz sebe, saj je proti Turku Sezerju Huysuzu izgubil na zares nespameten način. Vodil je z ogromno prednostjo wazarija (torej bi lahko dobil še tri opomine zaradi neaktivne borbe oziroma zadrževanja nasprotnika), toda 1,20 minute pred koncem ga je turški borec presenetil z zmagovitim metom. Uresničilo se je tisto, česar se je bala trenerka Olga žtirba. "Sašo niha v razpoloženju, lahko opravi fenomenalno borbo in premaga vsakogar, lahko pa ima slab trenutek," je govorila pred njegovim nastopom. žkoda, kajti Jereb bi lahko že na tem svetovnem prvenstvo posegel po kolajni, so prepričani tudi vsi drugi člani slovenskega strokovnega štaba.

Petra Nareks je realno ocenila, da je tudi njeno deveto mesto uspeh, češ da na vsaki tekmi ne moreš stati na zmagovalnem odru. Letos je bila tretja na evropskem prvenstvu, v Kairu je po dvakrat zmagala in izgubila. Zanjo sta bili usodni Japonka Yuki Yokosawa in Korejka Kum Ae An. Zlasti z Japonko se je do odločilne napake v tretji minuti "podaljška" izjemno borila, pa tudi proti Korejki je izgubila z minimalno razliko (dve koki). Bo pa drugič sreča na njeni strani.

Svetovni prvaki, moški, do 66 kg: Joao Junior (Brazilija); do 73 kg: Akos Braun (Madžarska); do 60 kg: Craig Fallon (Velika Britanija); open: Dennis Van der Geest (Nizozemska); ženske, do 52 kg: Li Ying (Kitajska); do 57 kg: Kye SunHui (Severna Koreja); do 48 kg: Yanet Bermoy (Kuba); open: Midori žintani (Japonska).