Judoistom drŽavni naslovi

Avtor: STA; Foto: JZS
Datum: 28. 01. 2006
Slovenska Bistrica - Judoisti so tik pred pričetkom tekem za svetovni pokal, prvo bo 4. in 5. februarja gostila Sofija, v Slovenski Bistrici tekmovali še za državne naslove.

Vodstvo Judo zveze Slovenije (JZS) se je namreč odločilo, da DP prestavi iz junija na januar, tako da so lahko vsi kandidati za najmočnejše tekme preverili svojo trenutno pripravljenost. V polni bistriški dvorani, ki že vrsto let gosti tatamije, so sodelovali tudi vsi favoriti.

Najboljši člani in članice so se vrnili iz 14-dnevnih priprav v Avstriji, zato dobrih borb ni manjkalo. Presenetljiv poraz je od reprezentantov utrpel Roki Drakšič (do 60 kg), ki je klonil že v prvem krogu, sicer so bili favoriti uspešni. V kategoriji do 63 kg je pri ženskah naslov državne prvakinje osvojila bronasta z OI in lanska tretjeuvrščena s SP v Kairu Urška žolnir (Sankaku), ki je v finalu premagala Tino Razinger (Bežigrad).

Kategorijo nižje (do 57 kg) je bila najmočnejša Vesna Džukič (Sankaku), v kategoriji do 52 kg pa je naslov osvojila Petra Nareks (Sankaku). V najlažji konkurenci deklet (do 48 kg) se je zmage veselila Andreja Prebil (žiška). Prav tako bronasta z zadnjega SP, Bežigrajčanka Raša Sraka, je imela v svoji kategoriji do 70 kg le eno tekmico, Regina Jernejc iz celjskega Sankakuja pa ljubljanske športnice leta ni uspela presenetiti. V kategoriji do 78 kg je državna prvakinja postala Lea Murko (Drava), ki je ugnala reprezentantko Tino Kukec (Olimpija Krmelj). V najtežji kategoriji (nad 78 kg) je Lucija Polavder (Sankaku) premagala Katarino Bolkovič.

Nov ritem tekmovanja

V moški konkurenci so svoje moči prav tako razkazovali vsi kandidati za svetovni pokal in velike tekme, selektor moške izbrane vrste Filip Leščak pa je negodoval le zaradi poškodbe Gregorja Greifa (Impol), ki je borbe spremljal s tribune. Njegov brat Boris je v kategoriji do 81 kg v finalu moral priznati premoč Klemnu Ferjanu (Drava). V kategoriji do 73 kg je prepričljivo zmago slavil Sašo Jereb (Olimpija), v kategoriji do 66 kg Toni Drakšič (Sankaku), v kategoriji do 60 kg pa Matjaž Terbovc (Sankaku). V kategoriji do 90 kg je bil najboljši Igor Spasojevič (Koper), do 100 je državni prvak postal Primož Ferjan (Impol), nad 100 pa Matjaž Ceraj (Impol).

Judoisti so nov termin državnega prvenstva lepo sprejeli, saj je bil junijski del precej bolj naporen, poleg tega pa je tedaj sezona že skoraj pri kraju. Doslej je bilo evropsko prvenstvo vedno na sporedu maja, po novem bo to že marca, poleg tega pa se takrat končuje tudi svetovni pokal, tako da so tekmovalci in tekmovalke že precej utrujeni, veliko pa jih ima tedaj še šolske obveznosti. "S tem, da smo DP prestavili na januar, si želimo ustvariti nov ritem tekem, najprej, da se vsi pokažejo doma, potem sledijo tekme svetovnega pokala in nato še evropsko prvenstvo, letos ga bo gostila Finska. Tak sistem bo namreč veliko bolj uporaben predvsem v predolimpijskih sezonah, ko bo potrebno na tekmah svetovnega pokala loviti norme za OI, saj se tudi evropsko prvenstvo uradno iz maja seli na mesec marec," je spremembo koledarja pojasnil generalni sekretar JZS Franc Očko.