V Idriji podelili Bloudkove nagrade

Avtor: Sportal
Datum: 13. 02. 2006
Smučarski skakalec Rok Benkovič, veslača Davor Mizerit in Matej Prelog, judoistka Raša Sraka ter gimnastični trener Jože Mešl so dobili letošnje Bloudkove nagrade, najvišja državna priznanja za športne dosežke.

Na sobotni 41. podelitvi v Idriji, rojstnem mestu inženirja Stanka Bloudka, ki so jo prvič pripravili na njegov rojstni dan, so Bloudkove plakete prejeli plesalca Miša Cigoj in Anastazija Novožilova, smučarska skakalca Jernej Damjan in Jure Bogataj, kajakaša Peter Kauzer in Andrej Nolimal, gorska kolesarka Blaža Klemenčič, deskar na snegu Matevž Petek, namiznoteniška igralka in paraolimpijka Mateja Pintar, jadralec Gašper Vinčec in dolgoletni športni delavci Janko Dernič, Svetozar Guček, Jože Marčan, Fredi Reicher in Sergio Tavčar. Rok Benkovič je 19. februarja 2005 postal svetovni prvak na srednji skakalnici na SP v Oberstdorfu, dan pozneje pa je s slovensko reprezentanco osvojil še tretje mesto v moštvenem tekmovanju.

Davor Mizerit in Matej Prelog sta bila ob Iztoku Čopu in Luki žpiku člana slovenskega reprezentančnega dvojnega dvojca, ki je na svetovnem prvenstvu leta 2005 v Gifuju na Japonskem zasedel drugo mesto.

V nizu uspehov v judu je Raša Sraka lani na svetovnem prvenstvu v Kairu v Egiptu osvojila bronasto kolajno v kategoriji do 70 kilogramov, potem ko še nekaj dni pred prvenstvom sploh ni bilo jasno, če bo zaradi poškodbe kolena lahko nastopila. Nato je stisnila zobe in že v uvodnem krogu senzacionalno premagala dvakratno svetovno in olimpijsko šampionko iz Japonske. Do konca prvenstva je dosegla še dve zmagi in enkrat izgubila, kar je bilo dovolj za bronasto kolajno.

Po svetovnem prvenstvu v gimnastiki v Ljubljani leta 1970, ko je ta športna zvrst pri nas zašla v krizo, je Jože Mešl kot trener v Ljubljanski gimnastični zvezi postavil nove temelje razvoja. Počasi je strokovni pristop potrjeval tudi z rezultati in leta 1989 so jedro reprezentance tvorili njegovi tekmovalci, leto pozneje pa je z Lojzetom Kolmanom po dvajsetih letih spet osvojil kolajno na evropskem prvenstvu in to tudi s prvino "kolman", ki je aktualna še danes. Vrhunca projekta Gimnastika 2000 sta bila ob Kolmanu tudi Mitja Pekovšek in Aljaž Pegan. Slednji je svetu predstavil novo prvino na drogu in za piko na i lani na SP v Avstraliji postal tudi svetovni prvak.