Lucija Polavder bronasta

Avtor: STA
Datum: 28. 05. 2006
Tampere - Slovenska judoistka Lucija Polavder je na 55. evropskem prvenstvu v judu v finskem Tampereju osvojila bronasto kolajno. Varovanka trenerja Marjana Fabjana je v borbi za tretje mesto premagala Rusinjo Teo Donguzašvili.

Nekaj pred tem je v finalu repasaža svojo borbo izgubila Raša Sraka (do 70 kg) in pristala na končnem sedmem mestu. V dopoldanskih kvalifikacijah je brez zmage in s tem brez uvrstitve ostal Primož Ferjan (do 100 kg). Slovenski judoisti so na tem prvenstvu znova osvojili odličje po zaslugi Lucije Polavder.

Poleg tega so bili še dvakrat peti (Urška žolnir, Petra Nareks), enkrat sedmi (Raša Sraka), dvakrat deveti (Vesna Džukič, Klemen Ferjan) in trikrat ostali brez uvrstitve (Sašo Jereb, Primož Ferjan, Roki Drakšič).

Hladni Tampere na jugu Finske je bil znova uspešen za slovenske judoiste, ki se domov spet vračajo z žlahtno kovino, na katere se je slovenska javnost že dodobra navadila. Odprava je sicer zaradi naporne sezone in poškodb pred odhodom dejala, da ne pričakuje odmevnejših rezultatov, kljub temu pa so vsi po tihem računali na presenečenje. Prvenstvo, ki letos še ne šteje za kvalifikacije za nastop na olimpijskih igrah v Pekingu 2008, se je izkazalo z močno zasedbo, a se slovenski judoisti po zaslugi Polavderjeve domov spet vračajo s kolajno.

Lucija Polavder

Lucija reševala slovensko čast

Zadnji dan prvenstva so bili na vrsti predstavniki v najtežjih kategorijah. Lucija Polavder je v kategoriji nad 78 kg nastopila v konkurenci 13 judoistk. Najprej se je pomerila z Nizozemko Carolo Uilenhoed, kasnejšo evropsko podprvakinjo, ki je po izenačenju na tretji točki povedla z juko (5:0) in na koncu zmagala. Polavderjevi je ostalo upanje, da se prebije naprej preko popravnega izpita. V prvem krogu repasaža se je srečala z Bolgarko Cvetano Božilovo in jo zlahka ugnala z iponom (10:0). V finalu repasaža se je pomerila še s Poljakinjo Malgorzato Gornicko in najprej povedla po kazni za nasprotnico. Poljakinja si je v nadaljevanju za neaktivnost prislužila še eno kazen, s čimer je Polavderjeva prešla do vodstva z juko (5:0), ki ga je obdržala do konca in tako zmagala.

V borbi za bron pa je "Luco" čakala izjemno močna Rusinja Tea Donguzašvili, bronasta z OI v Atenah in SP v Osaki 2003 ter zmagovalka desetih svetovnih pokalov. Slovenka se je ni ustrašila. Kljub očitni premoči Rusinje, ta je bila od Polavderjeve kar nekaj kilogramov težja, je Slovenka v borbo krenila odločno. Po uvodni minuti, ko je Donguzašvilijeva še lahko držala ritem bolj agresivne in aktivne Lucije, pa so prišle na vrsto minute celjske judoistke, ki je zaradi svoje "drobnosti" uživala tudi podporo številnih finskih navijačev. Polavderjeva je najprej izenačila, nato pa 50 sekund pred koncem povedla in prednost zadržala do konca ter se tako veselila še svoje druge bronaste medalje na prvenstvu stare celine.

"Zelo sem vesela, saj je ta kolajna moja druga na EP. Ta mi pomeni več, saj sem jo osvojila v kategoriji nad 78 kg, medtem ko je bila tista v Duesseldorfu v kategoriji open, ki ni olimpijska kategorija. Na EP ne moreš pričakovati lahkega žreba, tako da sem vedela, da me čakajo težke borbe. Po uvodnem porazu sem se odločila, da bom dala od sebe vse, nato sem trikrat zmagala in kolajna je tu," je povedala Polavderjeva.

Raša Sraka

Raša Sraka razočarana nad sojenjem

Varovanka nekdanjega judoista Gregorja Broda Raša Sraka se je morala zadovoljiti s sedmim mestom. Bežigrajčanka je na prvenstvo odpotovala brez pričakovanj, saj letos ni trenirala na vso moč. Kljub temu je na tatamijih v Tampereju nastopala dobro. Najprej je z minimalno prednostjo (3:0) ugnala Poljakinjo Katarzyno Pilocik, potem pa se je srečala s kasnejšo evropsko prvakinjo, Francozinjo Gevrise Emane in morala v repasaž. Tam se je pomerila z Avstrijko Silvio Schlagnitweit. Slednja je po poldrugi minuti borbe že zaostajala 0:3, nato pa morala pol minute pred koncem borbo predati, saj jo je Sraka ugnala z davljenjem (10:0). V finalu repasaža je slovensko judoistko čakala najtežja borba dneva. S žpanko Cecilio Blanco, srebrno z EP v Parizu 2001 in Bukarešti 2003, sta bili izenačeni vseh pet minut borbe, tako da je o zmagovalki odločala zlata točka. V podaljšku se je boljše znašla Blancova, ki je bila v očeh sodnikov bolj aktivna, s tem je Sraka dobila kazen, žpanka pa se je tako prebila do borbe za bron.

"Ta nova pravila sojenja so v ... Ne morem verjeti, kako lahko nasprotnik z lažnimi napadi in vhodi prepriča sodnike, da je bolj aktiven na blazini. Nad sojenjem sem zelo razočarana, mislim, da sodniki še sami ne vedo, kdaj kaj soditi. že vse leto se lovijo, to smo videli na svetovnih pokalih in žal mi je, da sem izgubila na tak način. Nič nimam proti, če bi me žpanka vrgla, a s tehniko lažnih napadov je prepričala sodnike. Ti se bojijo, da bi borbe trajale predolgo in potem kar enemu 'stisnejo' kazen," je po porazu bentila Sraka, ki si bo zdaj tako kot večina reprezentantov najprej odpočila.

Jereb tokrat brez uvrstitve.

Moški slabše

Slovenske barve je zadnji dan prvenstva branil tudi moški predstavnik. Primož Ferjan je nastopil v kategoriji do 100 kilogramov, kjer se je v prvem krogu med 23 tekmovalci pomeril s Francozom Ghislainom, svetovnim prvakom iz Osake 2003 in bronastim iz Bukarešte 2004. Borec Impola iz Slovenske Bistrice se je dobro upiral vseh pet minut boja, Francozu pa ni prepustil pobude na blazini. O zmagovalcu je zato morala odločiti zlata točka in dodatne minute borbe. Ghislain je po poldrugi minuti borbe prišel do meta za vazari (7:0) in se veselil zmage. Ker je v nadaljevanju izgubil, Ferjan ni imel pravice nastopa v repasažu in je tako ostal brez uvrstitve.