EP v judu (2. dan) Žolnirjeva evropska podprvakinja

Avtor: Peter Prelc/Sportal
Datum: 07. 04. 2007
Beograd - Drugi dan evropskega prvenstva v judu v Beogradu sta nastopila dva slovenska predstavnika. Urška žolnir je prišla do svoje prve medalje na evropskih prvenstvih, in sicer je osvojila srebrno odličje. Klemen Ferjan je na koncu osvojil peto mesto, medalja pa se mu je izmuznila za "las".

V petek smo se veselili prve medalje iz letošnjega evropskega prvenstva, saj jo je v kategoriji do 52 kg osvojila Petra Nareks. Drugi dan tekmovanja smo imeli znova močno orožje v igri, in sicer do 63 kg Urško žolnir, ki je osvojila srebrno medaljo, medtem ko je nekoliko nepričakovano, a popolnoma zasluženo prišel do petega mesta Klemen Ferjan (81 kg).

Urška žolnir prejema srebrno odličje.

žolnirjeva do finala premagala vse tekmice z 10:0

žolnirjeva je že v prvi borbi nakazala močno željo po prvi evropski medalji, ki ji manjka v zbirki. žvicarko Juliano Robre je tako premagala po nekaj več kot minuti borbe (10:0). V drugem krogu je Poljakinja Paulina Rainzcuk nudila nekoliko boljši odpor, a je tudi slednja izgubila z 0:10.

Sledil je polfinale, kjer se je pomerila z dvokratno evropsko prvakinjo Saro Alvarez, proti kateri je od samega začetka narekovala visok tempo in jo minuto in pol pred koncem tudi spravila na hrbet (10:0). V finalu jo je pričakala Francozinja Lucie Decosse, s katero pa Urška nima dobrih izkušenj, saj je izgubila sedem medsebojnih dvobojem, dobila pa le enega. Tudi tokrat ji ni uspelo premagati Francozinje, proti kateri je pričela zelo napadalno, v drugi minuti borbe pa je napravila napako, ki jo je nasprotnica kaznovala z metom na hrbet.

Klemen za las ob finale

Tudi starejši izmed bratov Ferjan je svojega prvega nasprotnika premagal brez večjih težav. Tako je Albanec Besford Dorezi klonil po 40 sekundah borbe z 0:10. V drugem krogu je bil Klemnov nasprotnik Sergij Balaban, od katerega je bil slovenski judoist veliko agresivnejši in bolj gibljiv, kar se mu je minuto pred koncem obrestovalo, saj je Ukrajinca "spravil" na hrbet in slavil zmago z 10:0. Sledil je dvoboj z neugodnim Giorgijem Baindurašvilijem iz Gruzije, ki je tudi povedel, a je Klemen stopnjeval tempo, ki ga predstavnik Gruzije ni zdržal, saj je Ferjan nekaj manj kot pol minute pred koncem borbe prevzel vodstvo, ki ga do izteka časa ni izpustil iz rok.

Klemen Ferjan

V polfinalu, kjer se je pomeril proti Poljaku Robertu Krawczyku, po petih minutah nismo dobili zmagovalca, nekoliko boljši pa je bil slovenski predstavnik. Sledila je borba za "zlato točko", kjer je bil na koncu Poljak nekoliko srečnejši in spretnejši, tako da je Klemen ostal brez finala. V tekmi za tretje mesto se je član JK Drave srečal z Britancem Euanom Burtonom, ki je zmagal z metom Slovenca na hrbet. Klemen je zaključil s svojimi nastopi na petem mestu, le malo pa mu je zmanjkalo do odličja. Tako še vedno ni uspelo nobenemu slovenskemu judoistu po letu 1969 osvojiti medalje na EP.