EP v judu (3. dan) Polavderjeva do brona

Avtor: Peter Prelc/Sportal, STA
Datum: 08. 04. 2007
Beograd - V nedeljo je v prestolnici Srbije potekal še zadnji dan bojev na evropskem prvenstvu v judu, Slovenijo pa so zastopali štirje tekmovalci. Tudi tretji dan je bil uspešen za Slovenke, saj je Lucija Polavder (nad 78 kg) osvojila bronasto medaljo. Matjaž Ceraj nad 100 kg je bil 5., Regina Jernejc 7. in Primož Ferjan 9.

Primož Ferjan (do 100 kg) je v prvem obračunu premagal Srba Nebojšo Mandića, v drugem pa še z 10:0 Belorusa Sergeja Kuharenka. V boju za polfinale mu je na nasprotni strani stal Gruzijec Levani žoržoljani. Sodnik je že v prvi minuti kaznoval Primoža, ki je nato skušal rezultat spreobrniti. Sedem sekund pred koncem boja je Gruzijec padel na tla, ob tem pa je vrgel Ferjana prek sebe. Sodnik je sprva odločil v korist slovenskega tekmovalca, a je po posvetu s sodniki in kontrolorjem sojenja spremenil odločitev v Primoževo škodo. Slednji je nato v repesažu izgubil še z Azerbajdžancem in zaključil EP na devetem mestu.

Matjaž Ceraj
Ceraj klonil proti evropskem prvaku

Ceraj (nad 100 kg) je s svojimi nastopi do polfinala opravil z odliko, saj je vse tekmece premagal z rezultatom 10:0. Kot prvi mu je stal nasproti žpanec Angle Parra, v drugem krogu je "ekspresno" po 35 sekundah boja opravil še z Estoncem Martinom Padarjem. V tretjem krogu je imel z Moldavcem Vitalijem Cebanujem nekoliko več dela, a je v tretji minuti odgovoril na napad nasprotnika in si z zmago priboril polfinale. Tam ga je čakal mladinski svetovni prvak Teddy Riner. Francoz je po dveh minutah povedel s 3:0, malo zatem pa še s 5:0, s tem rezultatom pa se je dvoboj tudi končal. Prav šele 18-letni Francoz je na koncu postal evropski prvak. V tekmi za tretje mesto je pogumno nastopil proti Rusu Aleksandru Mihajlinu, ki je trikratni svetovni in štirikratni evropski prvak, a je slednji malo manj kot minuto pred koncem povedel z rezultatom 7:0, ki ga ni izpustil več iz rok.

»V tekmo proti Rusu sem šel z nekoliko preveč spoštovanja, vendar ne zato, ker bi se bal tekme za tretje mesto, temveč zato, ker je bil moj nasprotnik trikratni svetovni prvak. Če bi šel še enkrat v tekmo, bi bilo čisto drugače, tako da mi je malo žal, da nisem osvojil brona,« je dejal po koncu Matjaž Ceraj.

Regina Jernejc
Jernejčeva na svojem prvem EP sedma

Svoje prvo evropsko člansko prvenstvo je Jernejčeva (do 78 kg) končala na sedmem mestu. V prvi borbi se je pomerila s Francozinjo Stephanio Possamai, ki je bila dvakrat v položaju končnega prijema, a se je Regina obakrat uspešno izmuznila iz njega. Kljub temu je Francozinja zatem povedla in tudi zmagala (5:0). V repesažu v dvoboju proti Mariji Orjaškovi, ki prihaja iz Bolgarije, po petih minutah nismo dobili zmagovalke. V podaljšku pa je bila boljša Regina (10:0). V tretji borbi se je pomerila s Poljakinjo Katarzyno Wrobel, proti kateri je povedla s 3:0, a nato naredila napako, ki jo je tekmica izkoristila in judoistka JK Sankaku je izgubila z 0:10 ter nastope zaključila na sedmem mestu.

Lucija Polavder

Polavderjeva priborila tretje odličje za Slovenijo

Polavderjeva s Črnogorko Gordano Nikolić ni imela večjih težav, saj je do zmage z 10:0 prišla že v prvi minuti borbe. V drugem krogu jo je čakala najtežja tekmovalka EP, Poljakinja Ursula Sadkowska, ki je prednost v teži obrnila v svojo prid, saj ko je prijela slovensko judoistko, je bila slednja brez možnosti. V repesažu je Nemka Franziska Konitz povedla, ob koncu pa se je zmage s končnim prijemom (10:0) veselila Lucija. Nato je slednja po vsega 22 sekundah z iponom (10:0) premagala Turkinjo Gulsah Kocaturk. V tekmi za tretje mesto je s 5:0 premagala UkrajinkoMarjano Prokofjevo in priborila Sloveniji tretje odličje na EP. "To zbiranje kolajn je še vedno nekaj posebnega. Tretja bronasta kolajna je tu in za prihodnost si želim še bolj žlahtnih. Moja uvrstitev na tem EP je dobra popotnica za naprej, vsi skupaj smo veseli točk, ki štejejo v kvoto za olimpijske kvalifikacije," je po borbi povedala Polavderjeva.