Uspeh slovenskih judoistk

Avtor:
Datum: 20. 05. 2007
Slovenski judoistki Urška žolnir in Lucija Polavder sta na zadnji tekmi spomladanskega dela svetovnega pokala v Lizboni osvojili srebrni kolajni.

Raša Sraka je, tako kot Petra Nareks v soboto, danes osvojila sedmo mesto, Vesna Džukič in Regina Jernejc pa sta ostali brez uvrstitev. Fantje so imeli v Bukarešti precej manj uspeha, saj so Simon Mohorovič v soboto ter danes Klemen Ferjan, Aljaž Sedej in Igor Spasojevič ostali brez uvrstitev.

Slovenske judoistke so na tokratni zadnji tekmi spomladanskega pokala znova upravičile pričakovanja, saj se iz Lizbone vračajo z dvema kolajnama. Za uspeh sta poskrbeli varovanki celjskega trenerja Marjana Fabjana Urška žolnir in Lucija Polavder, ki sta se borili skoraj brez napake, le zadnji poraz ju je stal najvišje stopničke.

Prvopostavljena Urška žolnir (Sankaku) je v kategoriji do 63 kg na poti do finala najprej premagala žpanko Saro Alvarez z iponom (10:0), nato Grkinjo Dimitro Androutsou (10:0) in Portugalko Andreio Cavalleri (5:0). V polfinalu je bila s 3:0 boljša od Avstrijke Claudie Heill, v finalu pa jo je čakala zmagovalka zadnjih dveh svetovnih pokalov na Danskem in v Rusiji, Nizozemka Elisabeth Willeboordse. Tako kot že v Moskvi je bila tudi tokrat boljša Nizozemka, v borbi na zlato točko so ji sodniki dosodili juko. Nizozemska judoistka je tako zmagala že na treh kvalifikacijskih turnirjih za olimpijske igre v Pekingu.

Lucija Polavder (Sanakaku) je bila v Lizboni tretja nosilka kategorije nad 78 kg. V prvem prvem krogu je bila prosta, v drugem pa je brez večjih težav premagala Nemko Vereno Birndorfer (7:0). S tem se je uvrstila v polfinale, kjer se je pomerila s Poljakinjo Ursulo Sadkowsko, proti kateri je izgubila na evropskem prvenstvu v Beogradu. Tokrat Poljakinja ni bila dorasla razpoloženi Polavderjevi, ki se je po dobrih dveh minutah z iponom uvrstila v finale. V finalu je bila od "Luce" boljša Nemka Sandra Koeppen (10:0)