Lahko ponovijo KairoŽ/ Pred SP v judu/

Avtor: Peter Prelc/Sportal
Datum: 07. 09. 2007
Ljubljana - V petek bo slovenska reprezentanca v judu krenila iz brniškega letališča prek Pariza proti Rio de Janeiru, kjer bo potekalo od 13. do 16. septembra svetovno prvenstvo. Cilj slovenskih reprezentantov in reprezentantk je uvrstitev med prvih pet, kar bi jim prineslo neposredno uvrstitev na OI. Na minulem SP je sicer Slovenija osvojila dve bronasti odličji.

Slovenska odprava bo na svetovnem prvenstvu v Braziliji najštevilčnejša doslej, saj bo štela deset članov, lahko pa bi bila večja še za eno članico, a se je Vesna Djukič poškodovala in bo tako ostala doma.

Vodja slovenskega strokovnega štaba Marjan Fabjan je kot cilje navedel čim večje število uvrstitev med prvo peterico, ki prinaša neposredno uvrstitev na olimpijske igre v Pekingu, vendar pa sam meni, da lahko realno pričakujemo le dve uvrstitvi med prvih pet tekmovalcev v posamezni kategoriji.

Sašo Jereb

Odprava večja za dva člana

Slovenska judo reprezentanca je sicer glede na evropsko prvenstvo, ki je aprila potekalo v Beogradu močnejša še za dva člana, in sicer Sašota Jereba in Rašo Srako, ki v prestolnici Srbije zaradi poškodbe nista nastopala. Slovenija bo imela tudi eno debitantko na svetovnih prvenstvih, na prvo tako veliko tekmovanje se odpravlja Regina Jernejc, ki bo nastopila v kategoriji do 78 kg.

Če se ozremo po preteklih dve prvenstvih, leta 2005 v Kairu in leta 2003 v Osaki, ugotovimo, da se je reprezentanca povečala glede na prvenstvo v Egiptu za enega člana, saj je na minulem tekmovanju nastopilo devet slovenskih bork in borcev, medtem ko je na Japonskem nastopilo osem - po štirje moški in dekleta.

Petra Nareks

V Kairu dve bronasti odličji

Leta 2003 je prvenstvo potekalo na Japonskem, prav tako je šlo za predolimpijsko leto, vendar pa se v Osaki slovenski judoisti in judoistke niso preveč izkazale, saj je bil končni rezultat le ena uvrstitev med 9. in 12. mestom, kar je pomenilo, da so si morali tekmovalci in tekmovalke pot na OI iskati prek uvrstitve na svetovni lestvici. No na olimpijskih igrah v Atenah je nato Urška žolnir osvojila bronasto odličje.

Na zadnjem SP, ki ga je gostil Kairo, je bila slovenska odprava veliko bolj uspešnejša, saj se je na koncu veselila dve bronasti odličji. Osvojili sta ga žolnirjeva in Raša Sraka, katere nastop je bil pred samim tekmovanjem zaradi poškodbe pod velikim vprašajem. Slednja je imela tudi v tem letu veliko težav s poškodbami, najprej operacija diskus hernie, nato še poškodba noge … Do uvrstitve sta v Egiptu prišla še Petra Nareks, ki je bila deveta in Primož Ferjan, ki je bil sedmi. Sedmo mesto sicer ne prinese uvrstitve na OI, vendar pa kljub temu prinese kar nekaj točk na svetovni lestvici, pri ženskah pomeni sedmo mesto, kot osvojeno tretje na tekmi svetovnega pokala.

Bo pa svetovno prvenstvo v Braziliji zapisano v zgodovino slovenskega juda, saj bo Franc Očko kot prvi Slovenec sodil na tako velikem tekmovanju. Bodo na novo zapisali zgodovino z rezultati tudi judoisti in judoistkež