Žolnirjevi peto mesto/ SP v judu, 2. dan

Avtor: STA
Datum: 15. 09. 2007
Rio de Janeiro - Drugi dan svetovnega prvenstva v judu v brazilskem Rio de Janieru je bil za slovensko reprezentanco vsaj deloma uspešen. Bronasta z zadnjega svetovnega prvenstva v Kairu 2003 Urška žolnir (Sankaku) je v kategoriji do 63 kg osvojila peto mesto in s tem izpolnila olimpijsko normo za nastop na OI v Pekingu 2008.

Urška žolnir

Preostala slovenska borca nista bila tako uspešna. Raša Sraka (Bežigrad) je v kategoriji do 70 kg ostala brez uvrstitve, enaka usoda pa je v kategoriji do 81 kg doletela še Klemna Ferjana (Drava).

Urški žolnir žal ni uspelo ponoviti uspeha iz Kaira 2003, ko se je v domovino vrnila z bronastim odličjem okrog vratu. Kot že tolikokrat ji je tokrat pot do kolajne znova prekrižala odlična Francozinja Lucie Decosse, dvakratna svetovna prvakinja, ki je bila v polfinalu boljša z iponom. Francozinja je bila doslej v osmih dvobojih boljša v vseh osmih medsebojnih dvobojih, žolnirjeva pa se je tako preselila v borbo za tretje mesto, kjer je za nasprotnico dobila še eno prekaljeno judoistko, Nizozemko Elisabeth Willeboordse. Slednja se je zmage in brona veselila z minimalno prednostjo treh točk. žolnirjeva je sicer na svoji poti do polfinala prepričljivo zmagovala, najprej je ugnala Portoričanko Mario Perez, nato Poljakinjo Paulino Rainczuk, Američanko Louise Marti Malloy in Nemko Anno von Harnier.

Raša Sraka

Druga bronasta judoistka iz Kaira Raša Sraka je imela v svoji kategoriji do 70 kg še manj sreče. V uvodni borbi je naletela na Italijanko Ylenio Scapin, bronasto z olimpijskih iger in svetovnih prvenstev. Kot že v prejšnjih dveh dvobojih je bila Italijanka tudi tokrat boljša nasprotnica, a ker je v nadaljevanju izgubila proti Američanki Rondi Rousey, je Sraka ostala brez repasaža in s tem brez uvrstitve, Scapinova pa se je prebila celo do brona.

Klemen Ferjan je v kategoriji do 81 kg z borbami končal v repasažu. Prvo borbo proti žvedu Jonasu Sandstormu je dobil z iponom (10:0), nato pa se je srečal s Poljakom Robertom Krawczykom, ki je bil boljši po skoraj polovici borbe, ko se je veselil zmage z 10:0. Starejši od bratov Ferjan je moral zato v repasaž, kjer pa ga je po točkah premagal Madžar Sandor Nagysolmosi, tako da je Ferjan ostal brez uvrstitve.

Danes ponoči bo v Riu dan D za Petro Nareks (Sankaku), ki se bo borila v kategoriji do 52 kg, in Saša Jereba (Olimpija), ki bo tekmoval v kategoriji do 73 kg. V nedeljo bo zadnji dan prvenstva nastopil še Roki Drakšič (do 60 kg; Sankaku).