Sedej postal evropski prvak

Avtor: STA
Datum: 25. 11. 2007
Linz - Slovenski judoist Aljaž Sedej je danes na evropskem prvenstvu mlajših članov (U-23) v avstrijskem Salzburgu v kategoriji do 81 kg osvojil naslov evropskega prvaka. Judoist Bežigrada je dosegel prvo zlato medaljo za Slovenijo na tej tekmovalni ravni.

Aljaž Sedej

Sedejev uspeh je še toliko večji, saj je pred vsega dvema mesecema na prvenstvu stare celine v Pragi v kategoriji mladincev prav tako ugnal vso konkurenco in postal evropski prvak. Od ostalih Slovencev je Maja Uršič (do 70 kg) zasedla peto mesto, Lea Murko (do 78 kg) je bila sedma, Denis Imamović (do 90 kg) pa je bil deveti. Mitja Jenuš je ostal brez uvrstitve.

Sedej se je moral na poti do evropskega naslova krepko potruditi. Najprej je premagal Turka Ibrahima Ozerlejrja, nato šele po podaljšku Romuna Mariana Halasa in v četrtfinalnem boju še odličnega Francoza Axla Clargeta, z največjim možnim izidom 10:0. V polfinalu je bežigrajskega borca čakal še en neugoden nasprotnik. Nemec Christophe Lambert je bil za Sedeja enkrat že usoden in sicer na domači tekmi za svetovni B pokal v Celju junija letos.

Tokrat se je slovenski borec bolje zbral in nadzoroval potek borbe. Zmagal je z izidom 3:0 in si tako zagotovil finale. V finalu se je Sedej srečal z Britancem Tomom Reedom in ga v drugi minuti prisilil v predajo z davljenjem.

Sedej je tako v enem letu zmagal kar na dveh uradnih tekmovanjih Evropske judo zveze (mladinci in mlajši člani), kar ni uspelo še nobenemu Slovencu. Za nameček je v posebnem točkovanju Judo zveze Slovenije osvojil lovoriko najboljšega slovenskega judoista kar v treh kategorijah (mladinski, mlajše članski in članski).

Po olimpijsko vozovnico

Mladi bežigrajski judoist se bo v torek odpravil na enomesečne priprave na Japonsko, kjer se bo poskušal pripraviti za sklepni del tekmovanj za svetovni pokal, ki mu lahko prinesejo vozovnico za olimpijske igre v Pekingu.

Vesna Džukić je že v soboto v kategoriji do 75 kg osvojila srebro, današnji dan pa so z lepimi uspehi dopolnili še Maja Uršič, Lea Murko in Denis Imamović. Posebnega počitka za večino slovenskih borcev zdaj ne bo, saj čaka moški del slovenskih judoistov prihodnji konec tedna v Slovenski Bistrici finale slovenske lige.