Olimpijska vozovnica

Avtor: Zmago Gomzi
Datum: 28. 01. 2008

Lucija Polvader in Urška žolnir poskrbeli za nov uspeh slovenskega juda

Lucija Polavder, levo, se na tekmovanjih uspešno spopada z veliko težjimi tekmicami.

Po Rokiju Drakšiču in Urški žolnir, ki sta si s petima mestoma na lanskem svetovnem prvenstvu v Braziliji neposredno zagotovila nastop na olimpijskih igrah v Pekingu, bo v letalu, ki bo z našimi športniki avgusta poletel proti Kitajski, tudi Lucija Polavder. Odlična celjska judoistka je na včerajšnjem tekmovanju za svetovni pokal v Sofiji, ki je bil hkrati tudi kvalifikacijski za nastop v Pekingu, osvojila prvo mesto v kategoriji nad 78 kg.

Polavderjeva je na dosedanjih kvalifikacijskih tekmovanjih z enim prvim in tremi drugimi mesti (upoštevajo se štiri najboljše uvrstitve) zbrala toliko točk, da je do konca kvalifikacij nobena judoistka ne more več zriniti iz peterice najboljših na svetovni lestvici, kolikor si jih v kvalifikacijah v vsaki kategoriji zagotovi nastop na največjem letošnjem športnem tekmovanju. Na poti do prvega mesta v Sofiji je premagala Rusinjo Anajd Mihitarjan z 10:0, Nemko Franzisko Konitz s 7:0 in Ukrajinko Marino Prokofjevo z 10:0.

"Lucijine zmage sem še dodatno vesel, saj si je z njo zagotovila nastop v Pekingu. S tekmicami je opravila prepričljivo. Ne glede na to, da že ima vozovnico za Kitajsko, bo še naprej nastopala na tekmovanjih za svetovni pokal, saj želim, da ostane v tekmovalnem ritmu," nam je po telefonu povedal predsednik strokovnega sveta JZ Slovenije Marjan Fabjan, trener Rokija, Urške in Lucije.

Da bo Sofija uspešna za slovenski judo, je že v soboto z drugim mestom v kategoriji do 63 kg napovedala Urška žolnir. Klonila je šele v finalu. Do odločilnega dvoboja je ugnala Bolgarko Neli Todorovo, Nemko Claudio Ahrens, Turkinjo Sulbyie Demiralay in v polfinalu žvicarko Juliane Robra. V finalu se je pomerila z Nizozemko Elisabeth Willeboordse, bronasta s svetovnega prvenstva v Braziliji. "Čeprav sem izgubila finalni dvoboj, sem zadovoljna. Glede na poškodbe, ki so me pestile, v nobenem dvoboju, tudi finalnem ne, nisem dala vsega od sebe. Tveganje, da bi obnovila kakšno od poškodb, bi bilo preveliko," je povedala Urška žolnir. Vesna Džukić (do 57 kg) je po dveh zmagah in dveh porazih osvojila deveto mesto, brez uvrstitve, po porazih v prvih dvobojih, sta ostali Petra Nareks (do 52 kg) in Regina Jernejc (do 70 kg).

Naši fantje so nastopili na tekmovanju za svetovni pokal v Tbilisiju in ostali brez uvrstitve. Sašo Jereb (do 73 kg) in Matjaž Ceraj (nad 100 kg) sta izgubila uvodna dvoboja, Aljaž Sedej (do 81 kg) in Primož Ferjan (do 100 kg) pa sta po enkrat zmagala, nato izgubila in izpadla. "Fantje niso dosegli pričakovanih uvrstitev in tudi katera od deklet se bo morala zamisliti, kako naprej. Na prihodnjem tekmovanju pričakujem občutno boljše dosežke, kajti v nasprotnem primeru je škoda denarja," je še dodal Fabjan.