Tri odličja na EP in pet potnikov na OI/Po koncu EP v judu na Portugalskem

Avtor: Peter Prelc / Foto: Vid Ponikvar/Sportal
Datum: 14. 04. 2008
Ljubljana - Slovenska judo odprava je na evropskem prvenstvu na Portugalskem tekmovanje zaključila s tremi odličji (vsa so bronasta), znani pa so tudi vsi udeleženci olimpijskih iger.

Ciklus olimpijskih kvalifikacij so slovenski judoisti in judoistke končali tako, kot so ga začeli – s tremi medaljami. Dobro leto nazaj, na EP v Beogradu, so se medalje veselile Urška žolnir (srebrna), Lucija Polavder in Petra Nareks (obe bronasti).

Urška žolnir

Na Portugalskem, ki je pomenilo tudi zadnjo tekmo, ki je še omogočala preboj na olimpijske igre v Peking, je trojica znova osvojila odličja, tokrat so bile vsa tri bronaste. Nareksovi se kljub temu, da je v olimpijskem letu osvojila kar dve bronasti medalji, ni uspelo zagotoviti vozovnice za Kitajsko: "Znova sem osvojila medaljo, že šesto na evropskih prvenstvih. Na žalost pa nisem med potnicami za Peking. Tako mi ne preostane drugega, kot da navijam za svoje sotekmovalke."

Lucija Polavder
Na OI tudi trije judoisti

Ob žolnirjevi in Polavderjevi bodo na olimpijske igre potovali še trije slovenski borci, in sicer Roki Drakšič (do 60 kg), ki si je nastop zagotovil že na svetovnem prvenstvu v Braziliji ter Aljaž Sedej (do 81 kg) in Matjaž Ceraj (nad 100 kg). Raša Sraka je bila v borbi za nastop do zadnje borbe, na koncu pa ji je zmanjkalo le nekaj točk. Po vsej verjetnosti bi bilo vse drugače, če med sezono ne bi imela neverjetne nesreče s poškodbami.

žolnirjeva, ki je bila tokrat tretja, bo v Pekingu branila bronasto odličje, o svoji uvrstitvi na Portugalskem, pa je podala naslednjo oceno: "Tokrat sem dosegla tretje mesto, imela pa sem možnosti tudi za višjo uvrstitev, vendar mi je žal ni uspelo doseči. žal mi je predvsem Petre, ki je kljub medalji ostala brez OI. Sedaj ne bo več triperesne deteljice (žolnir, Nareks, Polavder, op.p.), ki je doslej nastopala vedno skupaj."

Bogdan Gabrovec

želeli sedem udeležencev na OI

Med tistimi, ki sta nastop na OI lovila sta še Primož Ferjan (do 100 kg) in Regina Jernejc (do 78 kg), vendar sta dosegla premalo točk. Zaradi poškodbe sta še pred EP brez možnosti za Peking ostala Sašo Jereb (do 66 kg) in Vesna Djukič (do 57 kg).

"Čestitke vsem, ki so se trudili in vztrajali na poti do uvrstitve na OI. Nekaterim je uspelo, drugim ni. želeli smo sedem udeležencev ali celo kakšnega več. To nam ni uspelo, kar je po eni strani žalostno, saj so dali vsi vse od sebe," je po koncu prvenstva in kvalifikacij za nastop na OI dejal predsednik zveze Bogdan Gabrovec.

Bronasta dekleta

Če so dekleta znova osvojila tri medalje, pa je pri moških že dolgo tega, od kar jo je uspelo osvojiti kakemu tekmovalcu. Tako se je nazadnje veselil odličja Stanko Topolčnik daljnega leta 1969, ob tem je to tudi edina medalja pri moških.