Žolnirjeva ostala brez odličja /SP v judu, 3. dan

Avtor:
Datum: 28. 08. 2009
Ljubljana - Urški žolnir ni uspelo ponoviti uspeha iz SP leta 2005, ko je osvojila bronasto odličje, saj je izgubila odločilno borbo, kar je pomenilo, da je na koncu pristala na petem mestu.

Urški žolnir se tokrat ni izšlo za odličje.

Tretji dan svetovnega prvenstva v judu, ki poteka v Rotterdamu, sta nastopila Urška žolnir (do 63 kg) in Aljaž Sedej (do 81 kg), ki sta se doslej najbolj izkazala med slovenskimi predstavniki.

Polfinale izgubila po sodniški odločitvi

žolnirjeva je do polfinala prišla tako kot zna le ona. žampionsko. Vse tri nasprotnice je namreč ugnala z iponom (10:0). Najprej je klonila Mehičanka Karina Acosta, nato Kazahstanka Zarina Aldikova in v četrtfinalu še Portugalka Ana Cachola (slednja je prejela štiri kazni). V polfinalu jo je čakala stara znanka, Elizabeth Willeboordse. Po petih minutah sta bili judoistki še kar izenačeni, zato se je dvoboj prevesil v tekmo za zlato točko. A tudi tukaj odgovora o tem, katera je boljša, ni bilo. Nova pravila velevajo, da v tem primeru o zmagovalcu z glasovanjem in hkratnim dvigom modre ali bele zastavice odločajo trije sodniki (glavni in dva stranska). Po osmih minutah so ti soglasno s 3:0 za zmagovalko določili domačo tekmovalko.

Po dolgi polfinalni borbi jo je tako čakala še borba za bron, kjer pa je žolnirjeva že na blazino stopila vidno utrujena. Nemka je povedla, nato pa žolnirjevo po poltretji minuti prijela v končni prijem in jo držala za zmago potrebnih 20 sekund. "Zelo je bila motivirana, to sem videla že pred tekmo. Nič nisem mogla narediti, čeprav sem poskušala. Pričakovala sem težko borbo in takšna je tudi bila," je še povedala žolnirjeva.

Aljaž Sedej
Sedeja zaustavil Črnogorec

Drugi slovenski predstavnik, Aljaž Sedej (do 81 kg), je obstal v osmini finala, kar pomeni, da je bil prav tako žrtev novega sistema tekmovanj. Do morebitnega popravnega izpita v repasažu ga je namreč ločila le ena zmaga. Član JK Bežigrad je namreč v prvem krogu ugnal Američana Travisa Stevensa z 10:0. V drugem krogu je ponovil uspeh, saj je bil boljši z iponom tudi od predstavnika Azerbajdžana, Ramina Gurbanova. Sledila je borba proti Črnogorcu Srdjanu Mrmaljeviću in poraz z 0:10 in slovo od tekmovanja.

"Danes je bil tak dan. Nekaj podobnega, kot na evropskem prvenstvu. No, tam sem vsaj osvojil kolajno. Danes sem bil na začetku malo zaspan, a sem potem le našel svoj ritem in pokazal, da spadam sem. Vendar pa sta mi gladki zmagi dali krila in v tretjo borbo sem šel zelo samozavesten. Videti je kot da mi je Črnogorec vrnil za poraz v Celju," je po dvoboju dejal Sedej in dodal: "Počutil sem se močnega, mislil sem, da bo šlo gladko. Vedel sem, da dela to tehniko in nikakor nisem pričakoval, da bom odletel, kot da bi stopil na bananin olupek."

V soboto se bo na blazine podala le ena predstavnica Slovenije, in sicer bo v kategoriji do 70 kg nastopila Raša Sraka.