Raša Sraka Vuković bronasta v Tokiu

Avtor: STA,Foto: Reuters, Vid Ponikvar/siol.net, Zoran Fl
Datum: 12. 09. 2010
Tokio - Slovenska judoistka Raša Sraka Vuković je na svetovnem prvenstvu v Tokiu v kategoriji do 70 kg osvojila tretje mesto.

Raša Sraka (skrajno desno) je osvojila novo medaljo na velikem tekmovanju.

Sraka Vukovićeva je v tekmi za bron premagala Nizozemko Edith Bosch. Danes je nastopil tudi njen klubski kolega Aljaž Sedej, ki pa je po porazu v prvi borbi ostal brez uvrstitve.

Sraka Vukovićeva je kot vino, starejša je, boljša je, je mnenje v slovenski odpravi. Tokrat je osvojila že svojo šesto kolajno na velikih tekmovanjih, ob štirih evropskih ima namreč tudi že kolajno s SP, bron je osvojila že v Kairu leta 2005.

Tokrat je Sraka Vukovićeva na prvenstvo odpotovala z zelo mešanimi občutki, saj so jo poleg poškodb dodatno utrujale tudi bolezen tik pred SP in neprespane noči zaradi časovne razlike. A se varovanka trenerja Gregorja Broda ni pustila motiti. Že v prvo borbo je krenila odločno in proti Američanki Laquinti Allen slavila že po 50 sekundah. V drugi borbi je šlo še hitreje, saj je Mongolka Naranjargal Tsend-Ayousheva napravila napako in si prislužila diskvalifikacijo.

V četrtfinalu se je za trenutek ustavilo, ko je bila boljša kasnejša svetovna prvakinja Francozinja Lucie Decosse, a že v nadaljevanju je najprej padla Japonka Mina Watanabe, ki je bila od Ljubljančanke boljša na zadnjih treh medsebojnih obračunih, nato pa še stara znanka Boscheva, ki jo je Sraka Vukovićeva nazadnje ugnala pri mladinkah. Tokrat je joka-gruma obrodila sadove in na hrbtu je končala Nizozemka.
Ko se počuti slabo, nastopa najbolje

Ne morem verjeti. Te kolajne me še držijo pokonci. Saj vem, zdaj boste rekli, vedno ko jamram, da sem poškodovana, takrat najbolje nastopam. Kot kaže, je to res, ampak pred današnjimi borbami sem se res slabo počutila. Bolel me je hrbet in zadnji dve noči sem slabo spala. Se pa pozna, da je danes kimono oblekel tudi moj mož Luka in mi pomagal pri ogrevanju, je srečna dejala Sraka Vukovićeva.

Ljubljančanka si je zdaj nabrala veliko prednost v kvalifikacijskem ciklusu za nastop na OI v Londonu 2012. Ta se bo končal z EP 2012, dotlej pa šteje pet najboljših izidov v tem letu in pet v prihodnjem (med obema evropskima prvenstvoma). Zdaj bomo videli, kako naprej. Prav gotovo bomo nekoliko spremenili program, saj ima Raša res že veliko točk. Pred današnjim dnem sem si rekel, naj bo vsaj eden med sedem in nobeden od njiju poškodovan, osvojili pa smo kolajno. Odlično, pa je dejal trener Gregor Brod, ki bdi tako nad delom Sraka Vukovićeve kot tudi nad mladim Sedejem.

Sedej se je na tekmovalne tatamije vrnil po poškodbi komolca, ki jo je staknil na aprilskem evropskem prvenstvu na Dunaju. Zdržal je skoraj do konca prve borbe proti Ukrajincu, nato pa je bil slednji v zadnji sekundi boljši z iponom, s čimer je Sedej ostal brez zmage in uvrstitve.
Aljaž Sedej

Aljaž Sedej

Bom malo lepše povedal in ne bom uporabil besed trenerja. Nisem dovolj dobro pripravljen. Čeprav sva po poškodbi poldrugi mesec zelo garala in veliko trenirala, sem že pred borbo čutil utrujenost. Nisem bil pravi, tudi roka ni zdržala vseh pet minut. Težko se je šibek boriti, kot pravi trener ... Ko bom vrhunsko pripravljen, bom tepel vse, je dejal Sedej, ki si bo zdaj privoščil nekaj dni počitka, nato pa s polno paro pričel priprave na mednarodne turnirje in na novembrsko evropsko prvenstvo mlajših članov v Sarajevu.

V soboto bo v deželi vzhajajočega sonca dan D za tri slovenske judoistke, vse članice celjskega kluba Sankaku. V kategoriji do 63 kg bosta nastopili Urška Žolnir in Vlora Beđeti, po novem namreč lahko vsako državo na prvenstvu zastopata po največ dve tekmovalki ali tekmovalca na kategorijo, do 57 kg pa bo nastopila Tina Trstenjak.
SP v judu, izidi:

Moški:
Do 81 kg:
1. Kim Jae-Bum (Južna Koreja); 2. Leandro Guilheiro (Brazilija); 3. Euan Burton (Velika Britanija) in Masahiro Takamacu (Japonska); 5. Flavio Canto (Brazilija) in Elnur Mamadli (Azerbajdžan); Aljaž Sedej (Slovenija) - brez uvrstitve;

Do 90 kg: 1. Ilias Iliadis (Grčija); 2. Daiki Nišijama (Japonska); 3. Elhan Mamadov (Azerbajdžan) in Kiril Denisov (Rusija); 5. Varlam Lipartelijani (Gruzija) in Valentin Grekov (Ukrajina);