Datum: 22. 09. 2010
Uspešne slovenske judoistke so uprte v naslednja velika tekmovanja

Raša Sraka Vuković
(Marko Vanovšek)

Po uspešnem nastopu judoistk na svetovnem članskem in mladinskem evropskem prvenstvu so včeraj slovenske judoistke, nosilke kolajn, v prostorih ljubljanske podružnice Nove KBM, glavnega sponzorja zveze, strnile nekaj pogledov na nedavne dogodke, ki dokazujejo, da je olimpijski judo eden najuspešnejših slovenskih športov.

Raša Sraka Vuković (do 70 kg) \\"Počasi prihaja vse za mano,\\" je dejala Raša Sraka Vuković, ki je osvojila bronasto kolajno na svetovnem prvenstvu na Japonskem. \\"Imam dve kolajni z velikih prvenstev; ne vem, katera mi je ljubša. Morda zadnja, ker sem v zadnjih borbah premagala nosilki medalj z olimpijskih iger in svetovnih prvenstev.\\" V repasažnih dvobojih je dobila borbi proti Japonki Mini Watanabe in Nizozemki Edith Bosch. Njen glavni cilj ostajajo olimpijske igre 2012.

Za prihodnost judo športa v Sloveniji se ni potrebno bati, je razmišljal strokovni direktor Marjan Fabjan. Zdaj sledi nekaj tekem za svetovni pokal, ki sicer prinašajo nekaj točk za olimpijske igre, ne pa pomembnih, zato ne bo pritiska.\\"Širša ekipa Slovenija bo šla v Rotterdam, kjer bo priložnost za druge adute, ki lahko na naslednjih tekmovanjih pridejo do kolajn. Ne pozabimo na dobre fante, ki jih danes ni med nami,\\" je dejal Fabjan. Novembra bo evropsko prvenstvo prvenstvo do 23 let.

Nina Milošević (do 63 kg) je na evropskem prvenstvu v Bolgarskem Samokovu osvojila 1. mesto. V polfinalu je premagala Slovakinjo Patočkovo in v finalu še Hrvatico Andrejo Daković z iponom. \\"Počutim se odlično. Na prejšnjem EP sem bila druga, zdaj sem stopila stopničko višje. Fenomenalno,\\" je sijala Nina. Kristina Vršič (obe judo klub Duplek) je v kategoriji do 44 kg osvojila bronasto kolajno. \\"Srečna sem. Lani sem bila peta, zdaj pa kolajna.\\"

Urška Urek (nad 78 kg) je prav tako osvojila 3. mesto. \\"To je moj največji uspeh. Lani sploh nisem bila na prvenstvu. Nisem pričakovala, da sem sploh sposobna česa takega.\\" Njen trener Vlado Čuš je spomnil, da Urška sploh ni bila premagana (podaljšek), da je bila blizu finala in da je judu klubu Drava Ptuj ob 50-letnici obstoja prinesla s tem rezultatom češnjo na torto. \\"Le boljše pogoje za treninge na Ptuju si želimo,\\" pravi Čuš. Irenin trener Milošoševič pa opozarja, da ne smejo zaspati na lovorikah. \\"Na svetovnem prvenstvu v Maroku moramo biti še močnejši.\\"

Predsednik JZS Bogdan Gabrovec je omenil, da je finančno stanje v zvezi stabilno, da načrtujejo centralni in regionalne panožne centre in (ekstremno) optimistično napoveduje sedem kolajn v Londonu leta 2012.

Najnovejše uvrstitve slovenskih reprezentantov in reprezentantk na jakostni lestvici Mednarodne judo zveze (IJF): Lucija Polavder je na tretjem mestu, Raša Sraka Vuković na šestem, Urška Žolnir na desetem, Vlora Bedžeti na 20., Petra Nareks na 23., Ana Velenšek na 27. mestu; pri moških pa je Roki Drakšič na desetem mestu, Matjaž Ceraj na 28., Aljaž Sedej pa na 36 mestu.