Andreja Leški na vrhu evrope, Martin Hojak bronast

Avtor: .A.
Datum: 07. 07. 2014

Letošnje evropsko kadetsko prvenstvo je potekalo v Grčiji, natančneje v dvorani, kjer je pred desetimi leti Ilias Iliadis of Nikos osvojil olimpijsko zlato. Zagotovo bo ta dvorana ostala v dobrem spominu tudi Judo klubu Bežigrad, saj je bilo to evropsko kadetsko prvenstvo do sedaj najuspešnejše za klub. Na prvenstvu stare celine je nastopilo 429 tekmovalcev iz 42 držav. Nastopili so tudi štirje Bežigrajčani, ki so domov prinesli zlato, bron, eno 7. mesto in eno 9. mesto.

Najbolje je nastopila Andreja Leški, ki je v Atene prispela kot četrta na evropski lestvici najboljših kadetinj v kategoriji do 52kg. Premagala je štiri tekmovalke in pokazala, da je bila odlično fizično pripravljena, saj nobene borbe ni končala pred iztekom časa. V prvem kolu je bila prosta in čakala zmagovalko med Madžarko in Britanko. Pomerila se je z Madžarko in se tako uvrstila v četrtino finala, kjer je ugnala predstavnico Belgije. V polfinalu jo je čakala Francozinja, ki je po porazu z Andrejo nato osvojila tretje mesto. V finalu evropskega prvenstva je Andreja že nastopila, vendar je lansko leto premoč morala priznati Francozinji in se zadovoljila z naslovom evropske podprvakinje. Letos pa je bila odločena, da postane evropska prvakinja in brez napake v finalnem boju premagala Bulgarko Betino Temelkovo. To je tudi prva evropka kadetska zlata medalja za Judo klub Bežigrad.

Tudi Martin Hojak se je vpisal v zgodovino kluba, saj je osvojil prvo moško odličje na kadetskih evropskih prvenstvih. Martin je nastopil odlično in do polfinala na hrbet pometal Italijana, Grka in Britanca. V polfinalu pa je naredil napako in izgubil s kasnejšim evropskim prvakom v kategoriji do 73kg Rusom Alexandrom Kolesnikom. Martin se je po porazu odlično zbral in v boju za bronasto odličje Ipponiral še predstavnika Latvije.

Dobro je nastopil tudi Jan Košak, ki je na koncu v kategoriji do 66kg osvojil 7. mesto. Jan je premagal Moldavca in Šveda in nato klonil v borbi za vstop v polfinale proti Švicarju, ki je na kocu osvojil 5. mesto. Jan je nato v popravnih borbah premagal še Namca, vendar nato izgubil z Gruzijcem, ki se je na koncu veselil bronastega odličja.

Tudi Petra Opresnik je zmagala v uvodnem boju proti Litvanki, nato pa izgubila z Rusinjo, ki je na koncu osvojila naslov evropske podprvakinje v kategoriji do 70kg. Petra je nato v popravnih bojih izgubila še z Ukrajinko in na koncu osvojila 9. mesto.