Od Andraža Jereba na evropskem pokalu le eden boljši

Avtor: A.
Datum: 12. 06. 2016

Podčetrtek ta konec tedna znova gosti največje mednarodno judoistično tekmovanje v Sloveniji - tekmo evropskega pokala. Prvi dan tekmovanja je bil najbolj uspešen za Andraža Jereba, ki je bil med borci do 66 kilogramov drugi.

Na evropskem pokalu v Podčetrtku sodeluje kar 317 tekmovalcev, od tega 111 judoistk in 206 judoistov iz 28 držav. Med njimi je tudi številčno slovensko zastopstvo, a glavni favoriti, tudi vseh pet potnikov na olimpijske igre, zaradi bližnjega tekmovanja v Riu de Janeiru, manjkajo. V slovenski reprezentanci je tako priložnost dobilo nekaj mlajših reprezentantov in reprezentantk.

V kategoriji do 66 kilogramov je Andraž Jereb, ki so se mu olimpijske igre izmuznile šele pred mesecem dni, upravičil vlogo favorita. Ker lahko na igre v posamezni kategoriji iz vsake države odpotuje le en predstavnik, Jereb pa je imel nekaj manj točk od reprezentančnega kolega Adriana Gomboca, se je Žirovčan tako osredotočil na preostanek sezone.

Dobro formo je potrdil danes, ko se je s štirimi zaporednimi zmagami gladko prebil v polfinale. Tam se je spoprijel z Rusom Hadžijem Kumukovom in ga predčasno premagal z iponom. V finalu ga je čakal še en Rus, a Egor Mgdsjan je bil močnejši, slavil je z iponom, tako da je Jerebu ostala druga stopnička zmagovalnega odra. V isti kategoriji je Rok Plesnik ostal brez uvrstitve.

Martin Hojak peti do 73 kg

Med borci do 60 kg je Matjaž Trbovc najprej dvakrat zaporedoma zmagal, nato v tretjem krogu klonil proti Čehu Davidu Pulkrabeku in se preselil v repasaž. Tam je bil boljši od Avstrijca Stefana Moserja, v drugem krogu repasaža pa je klonil proti Madžaru Csabi Szabu in osvojil sedmo mesto. V isti kategoriji je David Štarkel ostal brez uvrstitve.

Martin Hojak je med borci do 73 kg, kjer je Jan Košak osvojil deveto mesto, gladko napredoval do polfinala. Po treh zmagah je v polfinalu naletel na Romuna Marcela Cerceo in izgubil. V borbi za bron se je pomeril z Nemcem Renejem Schneiderjem in izgubil na ipon ter se moral zadovoljiti s petim mestom.

Teja Tropan (do 52 kg) je bila danes edina slovenska predstavnica, ki se je borila. V prvi borbi je bila boljša od Kanadčanke Ecaterine Guice, nato pa je klonila proti Madžarki Bernadett Keliger in ostala brez uvrstitve.

V nedeljo se največ pričakuje od Klare Apotekar

V nedeljo, ko bodo na sporedu težji borci in borke, gre v ženski konkurenci največ pričakovati od aktualne evropske prvakinje do 23 let Klare Apotekar v kategoriji do 78 kg. Slednja že dalj časa opozarja nase, z dobrimi izidi je tudi sparing partnerica svoji polsestri Ani Velenšek, s katero bo odpotovala na olimpijske igre v Rio.

V nedeljo, 12. junija, se bodo finalne borbe pričele že ob 14.30 in ne ob 16. uri, kot je bilo sprva predvideno, na tatamijih bo znova tudi nekaj slovenskih adutov za visoka mesta.